Bratislava 12. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Miroslav Košírer)
 
Počet kolapsov z tepla klesol. V sobotu (11.8.) skolabovalo na Slovensku v dôsledku vysokých teplôt 56 ľudí. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. Podľa záchranárov ide o najnižší počet od 30. júla.

Ilustračné foto

Najviac výjazdov bolo v Košickom kraji, v ktorom potrebovalo pomoc 12 pacientov. Naopak, najmenej zásahov bolo v Trnavskom kraji, v ktorom skolabovali štyria pacienti. Pomoc záchranárov potrebovali zhodne aj ôsmi pacienti v Nitrianskom a Prešovskom kraji, siedmi v Banskobystrickom kraji. Po šesť ľudí skolabovalo z tepla v Trenčianskom aj Žilinskom kraji. Ako priblížila Krčová, k piatim ľuďom boli záchranári privolaní v Bratislavskom kraji.
Zdravotní záchranári apelujú na ľudí, aby sa počas horúčav zdržiavali v interiéri od 11. do 15. h a dodržiavali dostatočný pitný režim. “Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev,” podotkla Krčová.
Tekutiny treba podľa jej slov dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu odporúčajú zdravotní záchranári s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, odporúčajú pacienta ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.
 
Príspevok V sobotu z tepla skolabovalo 56 ľudí, ide o najnižší počet od 30. júla zobrazený najskôr Hlavné správy.