Vatikán 22. augusta 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)
 
Na tlačovej konferencii vo Vatikáne včera novinárom predstavili podrobnosti o ceste pápeža Františka do Írska v dňoch 25. – 26. augusta 2018. Návšteva Svätého Otca Františka bude druhou pápežskou návštevou v Írsku vôbec. Po prvýkrát sem zavítal pápež Ján Pavol II. v roku 1979.

Na snímke pápež František

Ako zdôraznil vatikánsky hovorca Greg Burke, hlavným motívom cesty pápeža Františka je Svetové stretnutie rodín v Dubline, ktoré sa začína už dnes 21. augusta a vyvrcholí dvoma podujatiami za účasti Svätého Otca: sobotnou vigíliou na štadióne Croke Park a svätou omšou v nedeľu 26. augusta v dublinskom Phoenix Parku.
V sobotu pápež absolvuje najprv protokolárnu návštevu u prezidenta republiky a stretne sa s autoritami krajiny, v katedrále bude mať ďalej stretnutie s mladými rodinami a pármi pripravujúcimi sa na manželstvo a potom zavíta do charitatívneho centra pre rodiny bez strechy nad hlavou, ktoré spravujú kapucíni. Pápežov sobotný program sa v Dubline ukončí
Už v utorok sa začne Svetové stretnutie rodín v Dubline, príde naň aj pápež vigíliou s účastníkmi Svetového stretnutia rodín na spomínanom štadióne Croke Park.
Za zmienku stojí, že súčasťou pápežovej návštevy katedrály je aj tichá modlitba v kaplnke s Najsvätejšou sviatosťou oltárnou, kde neustále horí svieca na počesť obetí sexuálnych zneužívaní v Írsku. Zaujme aj skutočnosť, že pri presune do katedrály si pápež uctí relikviu Matta Talbota – írskeho Božieho služobníka, patróna ľudí bojujúcich s alkoholizmom. Ešte pred obrátením totiž dlhé roky trpel touto závislosťou.
Nedeľu začne Svätý Otec návštevou národnej mariánskej svätyne Knock na severozápade krajiny. V Dubline bude večer sláviť Eucharistiu s rodinami z celého sveta, na záver ktorej bude oznámené miesto konania budúceho Svetového stretnutia rodín. Pápež František bude mať aj privátne stretnutie s biskupmi krajiny.
Celkovo pápež prednesie šesť príhovorov, a to v taliančine. Do tohto počtu sa radí aj jedna homília a jeden príhovor pri modlitbe Anjel Pána.
V súvislosti s možným stretnutím pápeža s obeťami zneužívaní v Cirkvi v Írsku vatikánsky hovorca uviedol:
„Viete, že pri všetkých cestách do krajín, kde sa vyskytli zneužívania, sa Svätý Otec stretáva aj s obeťami. Len po [eventuálnom] stretnutí sa oni sami rozhodnú, čo chcú zverejniť. Pre pápeža je dôležité počúvať ich“.
 
Príspevok V sobotu to bude vôbec po druhýkrát, čo Írsko privíta pápeža zobrazený najskôr Hlavné správy.