Moskva 20. mája 2018 (HSP/Foto:Slovenský inštitút)
 
Za účasti slovenského veľvyslanca Petra Priputena sa vo štvrtok (17. mája) v galérii Slovenského inštitútu v Moskve uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy akademickej maliarky Uľjany Zmetákovej pod názvom „Príroda – živá i mŕtva“.

Záber z výstavy

Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula poukázal vo svojom príhovore na to, že meno autorky hovorí na Slovensku nielen znalcom umenia veľmi veľa. Výtvarníčka Uľjana Zmetáková je totiž dcérou Ernesta Zmetáka – maliara, grafika, ilustrátora a zberateľa, ktorý patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského výtvarného života. Súčasne zdôraznil, že je rád, že výstava obrazov akademickej maliarky Uľjany Zmetákovej sa otvára v Slovenskom inštitúte v roku, kedy si Slovensko pripomína 25. výročie svojho vzniku.

Príhovor riaditeľa SI Moskva J. Šmihulu. Zľava: veľvyslanec SR v RF P. Priputen, ak. maliarka U. Zmetáková a kurátorka T. Haščičová

Kurátorka výstavy a dcéra umelkyne Terézia Haščičová potom priblížila výnimočnosť svojho rodinného zázemia, ktoré ju formovalo od detských liet, ako aj osobnosť a dielo svojej mamy. Podčiarkla, že diela neprispôsobuje aktuálnym maliarskym trendom, dobovým tendenciám alebo momentálnemu vkusu verejnosti, pričom charakteristickou črtou jej tvorby je vyjadrenie pokoja, hľadanie harmónie a hlavne sprostredkovanie svojho vlastného zážitku z očarenia krajinou. „Používa pritom špecifický technický postup, vychádzajúc z vlastných fotografických predlôh – nemaľuje štetcom, ale farbu strieka na plátno cez šablóny,“ – dodala T. Haščičová.

Záber z výstavy
Záber z výstavy

Samotná umelkyňa Uľjana Zmetáková sa poďakovala za možnosť vystavovať v Moskve a predstavila niektoré svoje diela. Výstava akademickej maliarky Uľjany Zmetákovej potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 18. júna 2018.

Záber z výstavy

Eugen Rusnák
 
Príspevok V Slovenskom inštitúte v Moskve vystavuje Uľjana Zmetáková zobrazený najskôr Hlavné správy.