Svet 2. septembra 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)

Vedci misie Gaia určili termín, kedy sa Zem ocitne v asteroidnom a kométovom kolapse a do gravitačného poľa slnečnej sústavy sa dostane oranžový trpaslík Gliese 710. Informuje o tom Európska kozmická agentúra.
Ilustračné foto

Podľa výpočtov sa odhaduje, že asi za 1,3 milióny rokov sa Gliese 710 ocitne vo vzdialenosti približne 16 tisíc astronomických jednotiek od Slnka. Je to asi rovnaká vzdialenosť od Slnka k Ootovému oblaku, čo je najvzdialenejšia oblasť slnečnej sústavy, ktorá obsahuje asteroidy, kométy a planétky. Z druhej strany je niekoľkokrát menší než Hillov oblak, ktorý definuje hranicu slnečnej sústavy
Priblíženie Gliese 710 k Slnku povedie ku gravitačnej vzbure obežných dráh nebeských telies z Oortovho oblaku a časť z nich začne postupovať hlbšie do slnečnej sústavy, kde sa nachádza Zem.
K podobným záverom došli vedci v druhom vydaní katalógu Gaia, v ktorom sú informácie o polohe a pohybe viac než pol miliardy hviezd Mliečnej dráhy.
Hranice slnečnej sústavy sú definované dvomi spôsobmi. Prvá je založená na sledovaní polohy heliopauzy, čo je oblasť oddeľujúca heliosféru nebeského telesa a magnetickej obdoby atmosféry planét od medzihviezdneho priestoru, druhý spôsob sleduje hranice Hillovho oblaku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.