Bratislava 10. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Screenshot-Youtube)

V jednom z bratislavských obchodných centier uviedli v nedeľu podvečer v slávnostnej premiére slovensko-česko-nemecký film pre tínedžerov Uzly a pomaranče režiséra Ivana Pokorného. Snímka je adaptáciou rovnomenného románu českej autorky Ivy Procházkovej, ktorá svoj text sama prepísala do podoby filmového scenára

Príbeh štrnásťročného Dareka, ktorý sa po smrti mamy stará o svoju mladšiu sestru s Downovým syndrómom a čelí nezodpovednosti svojho utrápeného otca, je citlivým obrazom života mladých ľudí, ktorí sú priskoro konfrontovaní s tvrdou realitou života dospelých. Film divákom a diváčkam zároveň priblíži svet dospievajúceho chlapca prežívajúceho celé spektrum silných emócií.

Darek čelí zúfalstvu z rodinnej situácie a zažíva silný pocit nepochopenia a bezmocnosti z krutosti páchanej na ľuďoch i na koňoch, o ktoré sa stará spolu so sestrou, otcom a rodinným priateľom. Jeho výrazne sa prejavujúce emócie pritom zjemňuje prvá krehká láska k Nemke Hanne, ktorú mladík len nesmelo skúma a objavuje. „Myslím si, že dobré filmy pre mladých musia mať nejakú výpovednú hodnotu a Pán Boh zaplať za to, keď sa film podarí urobiť pútavo – tak, že je podaný v takých dávkach, že z toho nevyčnievajú dráty edukatívnosti. Ja by som chcel, aby mladí tento film vnímali tak, že v sebe má predovšetkým nejaký pozitívny náboj. To obdobie puberty býva obdobím veľkých bolestí a veľkých emócií, tí ľudia sú zo seba nešťastní a učia sa nanovo rozumieť svetu, majú konflikty s rodičmi a všetko si vykladajú ľútostivo a keby im tento film ukázal, že všetko možno preklenúť s určitým nadhľadom a eleganciou a že to všetko nakoniec dobre dopadne, tak máme vlastne vyhraté,“ poznamenal režisér v rozhovore pre agentúru SITA.

V hlavných úlohách sa v snímke predstavili Tomáš Dalecký a mladá nemecká herečka Emilie Neumeister. Českú republiku v obsadení filmu zastúpili herci Stanislav Majer a Leoš Noha a speváčka Ewa Farna. Jednu z menších úloh stvárnil nemecký herec Steffen Groth a zo slovenských interpretov sa vo filme objavili Eva Sakálová a Ľuboš Kostelný. „Kto bude hrať hlavnú úlohu, som sa rozhodoval asi rok. Bol som bezradný, pretože som si povedal, že si zoženiem herca vo veku odpovedajúcom tej postave. To bola trochu neľahká úloha, pretože dnes už chce hrať asi každý, no asi po roku sme našli Tomáša Daleckého, ktorý je podľa môjho názoru veľmi talentovaný,“ vyznal sa Pokorný.

Mladý herec je za príležitosť debutovať vo filme veľmi vďačný. Ako tvrdí, rozšírilo mu to obzory. „Bola to moja úplne prvá filmová skúsenosť a som za ňu rád, takisto som sa vďaka nej mohol viac zoznámiť s koňmi, to bola naozaj radosť a prekonal som aj strach z výšok,“ vymenoval s úsmevom Dalecký.

Nakrúcanie si dosýta vychutnala aj Eva Sakálová, ktorá sa objavila len v malej, no zato dôležitej úlohe. Stvárnila totiž Darekovu mamu, ktorá predčasne odišla na druhý svet pre leukémiu, avšak hlavnému hrdinovi sa počas celého filmu priebežne zjavovala v spomienkach. „Pre mňa to bolo celé úplne krásne, veľmi som sa z tohto nakrúcania tešila. Bola to taká oslava, tí ľudia, tie lúky, tie kone… Ja milujem chodiť do prírody, takže to bol jeden z takých mojich splnených snov, že som mohla byť v prírode a pracovať tam. A bola to ešte aj práca, ktorá ma bavila. Človek, keď natáča film, tak sa tak akoby hrá, aj keď musíte tie repliky viackrát zopakovať a slnko na vás pečie, ale to sú také drobnosti. Ide hlavne o to, že vytvárame nejakú ilúziu, nejaký príbeh, ktorý možno niekoho druhého poteší a pohladí ho na srdiečku. Takže pre mňa to bola taká oslava. A navyše, všetci, ktorí sa na tom filme podieľali, tvorili na pľaci takú príjemnú atmosféru. Bolo nám veselo, komunikovali sme medzi sebou s rešpektom… Myslím, že to všetci brali ako také príjemné natáčanie,“ podotkla Sakálová.

Spokojnosť neskrýval ani Leoš Noha. „S Ivanom sa mi pracovalo parádne, myslím, že je to skvelý profík, režisér a človek,“ podčiarkol stručne herec, ktorý vo filme stvárnil invalidného priateľa rodinky, okolo ktorej sa točí dej filmu.

Vznik filmu, ktorý bude v slovenskej distribúcii od štvrtka 13. júna, podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a regionálny fond Mitteldeutsche Medienförderung. V Česku príde snímka do kín až o mesiac, jej tvorcovia však už v tejto chvíli organizujú projekcie pre české školy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj