Bratislava 30. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

V základných, ale aj stredných školách by mali vzniknúť žiacke školské parlamenty, respektíve študentské školské rady. Navrhuje to opozičný poslanec Národnej rady SR Oto Žarnay (OĽaNO-NOVA) v rámci novely zákona o štátnej správe a školskej samospráve, ktorú predkladá na februárovú schôdzu parlamentu. Týmto krokom chce okrem iného podporiť účasť žiakov a študentov na živote školy.

Na snímke Oto Žarnay

Na snímke Oto Žarnay

Žarnay pripomína, že vytváranie žiackych parlamentov a študentských rád nie je v našej spoločenskej praxi obvyklým javom. Súčasná zákonná úprava pozná totiž iba pojem žiacke školské rady v stredných školách s tým, že je na vôli riaditeľov škôl, či takéto rady podporia. “Považujeme tento stav za nedostatočný, pretože už v samotných deťoch a mládeži je potrebné budovať vedomie byť aktívnym účastníkom a spoluvytvárateľom komunity, v ktorej žijem a pracujem, byť pripravený aktívne sa podieľať na živote v občianskej spoločnosti,” uvádza opozičný poslanec v dôvodovej správe.

Poslanec navrhuje, aby v základných školách vznikli žiacke školské parlamenty a v stredných zas študentské školské rady. Tie majú zastupovať záujmy žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy. Novela zákona ďalej určuje, spôsob vytváranie týchto študentských orgánov, ich funkčné obdobie, ktoré má trvať od 1. októbra do 30. septembra, či kompetencie a hospodárenie.

V novele zákona Žarnay taktiež navrhuje, aby sa sťažnosťami a podnetmi týchto žiackych inštitúcií zaoberali v druhom stupni aj obce, v prípade stredných škôl samosprávne kraje.  Prvostupňovým orgánom na riešenie sťažností a podnetov a to najmä v súvislosti s vedením školy má byť rada školy.