Šahy/Nižná 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Milan Kapusta)

Obyvatelia mesta Šahy plánujú 16. novembra zorganizovať blokádu priechodu pre chodcov na Hlavnom námestí. Ako TASR informoval organizátor blokády Tomáš Števčat z občianskej iniciatívy Zdravé a bezpečné Šahy, cieľom iniciatívy je upriamiť pozornosť na realizáciu výstavby rýchlostnej cesty R3 a obchvatu Šiah. Vo štvrtok bude z podobného dôvodu protestné blokovanie cesty v obci Nižná na Orave
Protestnej blokácie ciest sa zúčastnili aj občania v Prešove

Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenie v Nižnej v okrese Tvrdošín. Vo štvrtok 27.10.2017 v čase od 17.00 hod. sa v obci uskutoční protestné blokovanie cesty I/59. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Radko Moravčík.
„Polícia odporúča motoristom, aby sa v čase od 17.00 do 17.30 hod. tomuto úseku cesty, pokiaľ možno, vyhli,“ informoval hovorca.
Ako ďalej doplnil, pre tranzitnú dopravu v smere od Dolného Kubína na hraničný priechod Trstená – Chyžné a opačne polícia odporúča využiť trasy I/59 Široká – Oravský Podzámok, I/78 Oravský Podzámok – Námestovo a cestu II/520 Námestovo – Tvrdošín.
Motiváciou pre občiansku iniciatívu v Šahách je podobná akcia Krupinčanov, ktorí zápasia s rovnakými problémami.
“Chceli by sme dosiahnuť urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R3 a obchvatu Šiah, okamžité riešenie alarmujúcej dopravnej situácie a kolabujúcej dopravy a vybudovanie a doplnenie inteligentných systémov na priechody pre chodcov v meste. Blokáda bude trvať jednu hodinu, počas ktorej budú mať občania možnosť podpísať sa pod petíciu pre výstavbu R3. V tejto iniciatíve máme podporu mesta aj primátora,” dodal organizátor blokády Tomáš Števčat.
Aktuálnu dopravnú situáciu v meste zhoršuje aj zlé riešenie križovatky na Hlavnom námestí. “Riešenie týchto situácií je v nedohľadne, zatiaľ boli len sľuby. Dosť bolo sľubov od politikov, preto vyzývame všetkých, aby prišli, pridali sa k nám a podporili protest, veď predsa ide o naše mesto,” pripomenul Števčat.
Podľa slov primátora mesta Štefana Gregora ten podporuje aktivity, ktoré pomôžu výstavbe obchvatu mesta Šahy.