Moskva 30. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ruslan Krivobok)

V Rusku bola zahájená výroba najnovšieho protiraketového a protilietadlového systému. Ide o S-500 Prométheus (Prometej). Informoval o tom generálny riaditeľ sopločnosti Rostech Sergej Čemezov

Protilietadlový komplet S-400

“Už dnes začína výroba S-500. Je to modernejší systém (pozn. v porovnaní s S-400), a nechcel by som o tom viac hovoriť,” uviedol Čemezov počas programu na kanáli Rossija 1.

Dodal, že Ruská federácia skutočne nebude predávať najnovšie systémy “za žiadne peniaze” a že komplexy sú predovšetkým určené pre ruskú armádu. Až potom, čo budú systémy dané do prevádzky v armáde, bude možné rokovať o ich vyvážaní.

Protilietadlový raketový systém S-500 Prometej patrí do novej generácie pozemných systémov svojho typu. Je to univerzálny diaľkový a výškový záchytný komplex so zvýšeným potenciálom protiraketovej obrany a schopnosti zachytenia balistických rakiet. Nový systém je schopný zasiahnuť nielen balistické, ale aj aerodynamické ciele (lietadlá, vrtuľníky, ďalšie vzdušné ciele), rovnako ako okrídlené strely.

Podľa slov Sergeja Druzina, námestníka generálneho konštruktéra koncernu Almaz-Antej, systém S-500 bude schopný zasahovať ciele aj mimo atmosféru.

“Systém môže byť použitý k boju proti balistickým cieľom všetkých typov. To vyžadovalo ako zvýšenie energetického potenciálu lokátorov, tak aj vytváranie nových rakiet, ktoré môžu fungovať mimo atmosféru, kde je aerodynamické riadenie nemožné,” povedal Druzin.

S-500 má bojový rádius 600 kilometrov a bude schopný detekovať a súčasne zasiahnuť až desať balistických nadzvukových cieľov, ktoré lietajú rýchlosťou až sedem kilometrov za sekundu. Systém bude tiež schopný zasiahnuť hlavice hypersonických rakiet. Podľa charakteristík bude S-500 výrazne prevyšovať S-400 a jeho amerického súpera Patriot Advanced Capability-3.

V apríli hlava ruského ministerstva priemyslu a obchodu Denis Manturov uvádzal, že vývoj S-500 je vo finálnych fázach, po ktorých začne masová výroba. Neskôr, v júni, ruský podpredseda vlády Jurij Borisov oznámil, že systém protivzdušnej obrany S-500 sa v nadchádzajúcich rokoch objaví v ruskej armáde.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj