Moskva 14. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Michel Euler)

V Rusku dnes prijali veliteľa samozvanej národnej armády na východe Líbye Chalífu Haftara. Podľa agentúry AP je jeho prijatie časťou úsilia Kremľa o zvýšenie svojho vplyvu v chaosom zmietanej Líbyi.
Na snímke Khalifa Hifter

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na schôdzke s poľným maršalom Haftarom vyhlásil, že Moskva podporuje snahu OSN o politické riešenie situácie v Líbyi, uviedla agentúra AP.
Pripomenula, že Haftar velí armáde lojálnej parlamentu sídliacemu na východe krajiny. Jeho súperom je Fájiz Sarrádž – predseda medzinárodne uznanej vlády líbyjskej národnej jednoty so sídlom v Tripolise. Rusko udržiava kontakt s oboma líbyjskými lídrami v snahe rozšíriť svoj vplyv v krajine, ktorá sa zmieta v chaose od zosadenia režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011.
Sarrádž a Haftar sa koncom júla na spoločnom rokovaní pri Paríži dohodli na celoštátnom prímerí – okrem boja proti teroristickým skupinám. Zároveň chcú pracovať na vypísaní predčasných prezidentských a parlamentných volieb. Dialóg sprostredkoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, čo rozhnevalo talianskych predstaviteľov.
Taliansko totiž predtým zaujímalo vedúcu úlohu pri diplomatickom úsilí v tejto severoafrickej krajine – bývalej talianskej kolónii -, pričom takisto pevne stálo za Fájizom Sarrádžom.
Líbyjská národná armáda (LNA) bude pokračovať v boji proti teroristom dovtedy, kým od nich neoslobodí celú Líbyu, vyhlásil Haftar.
“Najmenej 90 percent územia krajiny je oslobodených. Naďalej budeme pokračovať v boji, kým neprevezmeme kontrolu nad celým územím Líbye, aby sme zaistili stabilitu a bezpečnosť,” uviedol Haftar, ktorého citovala agentúra TASS.
Poľný maršal zároveň vyjadril nádej, že Rusko neodmietne jeho armáde poskytnúť vojenskú pomoc. “Diskutovali sme o tejto otázke,” priznal.
Okrem iného Haftar povedal, že s Ruskom chce rozvíjať spoluprácu vo všetkých oblastiach. Sergej Lavrov sa na schôdzke o dodávkach zbraní nezmienil. Vyhlásil, že celé sprostredkovateľské úsilie zamerané na situáciu v Líbyi musí prebiehať pod záštitou OSN a musí prispieť k dialógu medzi líbyjskými stranami.