Moskva, 24. decembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

„V Rusku sa blíži k záveru program presťahovania obyvateľov zo starších bytov do nových, moderných,“ vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin na rokovaní Rady pre strategický rozvoj a prioritné projekty.
Nová Moskva a jej výstavba

Uviedol, že v tomto roku do nových bytov presťahovalo 684 tisíc ľudí. „Stávame veľa a to je fajn. Veľký dôraz však musíme klásť na to, aby sme budovali moderné, vkusné a útulné bývanie. Samozrejme, potrebujeme na to finančné prostriedky a preto treba neustále hľadať stimuly pre stavbárov, aby stavali paneláky na základe najmodernejších projektov a technológií, využívali kvalitné a ekologické materiály,“ zdôraznil Vladimír Putin.
Prízvukoval, že v Rusku už nikdy nebudú stávať „škatule“, ktoré nemajú ani tvár, ani vkus, ako sa to robilo v 50. rokoch minulého storočia. Vtedy to však malo svoje zdôvodnenie:  potrebovali súrne poskytnúť ubytovanie miliónom ľudí po skončení druhej svetovej vojny a preto vtedy úloha číslo jedna bolo stavať a stavať čo najviac panelákov. V súčasnosti, podľa slov prezidenta, budú sa stávať iba moderné bytové komplexy, ktoré budú zodpovedať všetkým svetovým štandardom, budú komfortné, pekné, útulné a ekologicky čisté.
Najrýchlejšie nový program realizujú, pochopiteľne, v hlavnom meste. V Moskve postupne odstraňujú staré 5-poschodové paneláky, takzvané „chruščovky“, ktoré postavili v 50. – 60. rokoch minulého storočia, a nahrádzajú ich novými modernými bytovými komplexmi. V najbližšom období sa zlepší bytová situácia pre viac ako 10 percent obyvateľov Moskvy: vyše milióna z nich presťahuje do nových oveľa väčších nájomných bytov a ďalších viac ako pol milióna Moskovčanov si budú môcť kúpiť moderné luxusné byty v rôznych lokalitách ruskej metropoly.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.