Moskva 13. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Najväčšia sieť kín v Rusku neuvedie film Matilda režiséra Alexeja Učiteľa. Ako dôvod uviedla vyhrážky zo strany odporcov filmu, ktoré v uplynulých dňoch zaznamenala vo viacerých mestách Ruska. S odvolaním sa na vyhlásenie združenia spoločností Cinema Park a Formula Kino o tom v noci nadnes informovala agentúra RIA Novosti.
Na snímke ruský filmový režisér Alexej Uciteľ

Spoločnosti zdôraznili, že ide o vynútené opatrenie, ku ktorému pristúpili v záujme bezpečnosti návštevníkov svojich kín.
V ich vyhlásení sa uvádza, že film Matilda v Rusku vyvolal rozruch i polemiku, čo “zvýšilo jeho komerčný potenciál”, ale pre obe spoločnosti je “bezpečnosť ich divákov prioritou”.
Film Matilda v predpremiére premietli v pondelok vo Vladivostoku. Lístky naň sa vypredali niekoľko hodín pred začiatkom premietania. Na predpremiére bol aj samotný režisér, ktorého potešili reakcie divákov na tento film o vzťahu vtedy ešte len budúceho cára Mikuláša II. a primabaleríny Matiľdy Kšesinskej.
Kšesinská bola baletkou petrohradského Marijinského divadla. S budúcim cárom sa zoznámila začiatkom 80. rokov 19. storočia. Po tom, ako sa Mikuláš II. v roku 1894 zasnúbil s Marijou Fiodorovnou, styky s Matiľdou údajne ukončil. Kým Kšesinská boľševický prevrat v Rusku v roku 1917 prežila a odišla do Francúzska, kde založila baletnú školu, cára s celou rodinou revolucionári popravili.
Tento film rozštiepil ruskú spoločnosť, ktorú už aj tak rozdeľuje samotný vzťah k cárskej rodine Romanovovcov. Prívrženci cárskej rodiny, medzi nimi aj veriaci pravoslávnej cirkvi, sú proti filmu kvôli vyobrazeniu cára, ale aj proti obrazu Ruska vytváranému touto snímkou.
Už vlani sa na internete objavila petícia, ktorej autori tvrdili, že filmové dielo je klamstvom, ktoré očierňuje ruské dejiny. “V našej histórii nie sú žiadne fakty, ktoré by dokazovali spolužitie ruských cárov s baletkami,” píše sa v petícii.
Režisér Alexej Učiteľ v súvislosti s týmto filmom čelil viacerým útokom: v pondelok jeho advokát Konstantin Dobrynin informoval, že pri jeho kancelárii v centre Moskvy niekto podpálil dve autá, pri ktorých sa našli letáky s nápisom “Planúť za Matiľdu”.
V auguste sa zasa budova, kde sa nachádza Učiteľovo filmové štúdio, stala terčom útoku zápalnými fľašami. Deň predtým režisér dostal vyhrážky od aktivistov organizácie Kresťanský štát – Svätá Rus, ktoré od kín v Rusku žiadala, aby film Matiľda odmietli premietať.