Moskva 18. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:The Ministry of Defence of the Russian Federation)
 
Ruský systém protivzdušnej obrany rozmiestnený v Sýrii prinútil koaličné sily na čele s USA k zníženiu intenzity letov na severovýchode krajiny, povedal novinárom ruský vicepremiér Jurij Borisov na záver návštevy Sýrie

Ilustračné foto

Skupina protivzdušnej obrany, ktorú v Sýrii založil Koncern VKO AlmazAntej, kontrolovala vzdušný priestor prakticky nad celým sýrskym územím. Po začatí bojovej služby iba jednej batérie protivzdušného raketového systému S300V4 bolo zaregistrované značné zníženie intenzity letov koalície v severovýchodnej časti Sýrie,povedal.
Borisov tiež poznamenal, že batérie protivzdušného raketového a delostreleckého systému PancirS, ktoré boli rozmiestnené v Sýrii, zlikvidovali veľký počet bezpilotných lietadiel a rakiet, zaistili bezpečnosť vojakov a vojenskej techniky.
Ruské systémy S300V4 boli nasadené v Sýrii za účelom zaistenia bezpečnosti letiska Hmímím a technickej základne Tartus. Potom boli v okolí leteckej základne rozmiestnené modernejšie S400.
Po tragédii 17. septembra, keď sýrska raketa S200 zostrelila kvôli izraelskej provokácii ruské lietadlo Il20 s 15 vojakmi, prijalo Rusko rozhodnutie o odovzdaní systému S300 sýrskej armáde.
 
Príspevok V Rusku informovali o účinku rozmiestnenia protivzdušnej obrany v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.