Moskva 18. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Natalia Seliverstova)
 
USA sa pokúšajú rukami teroristov Islamského štátu prinútiť štáty k spoločenskému zriadeniu, výhodnému pre nich, povedal pre RIA Novosti podpredseda výboru Štátnej dumy pre obranu Jurij Švytkin.

Ilustračné foto

Ruské Centrum pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii v sobotu uviedlo, že nové ozbrojené útvary Nová sýrska armáda sú vytvárané pri utečeneckom tábore v sýrskej provincii al-Hašek pod vedením amerických inštruktorov. Podľa informácií miestnych obyvateľov, vracajúcich sa do miest, oslobodených od IS, tento tábor je už viac ako pol roka využívaný medzinárodnou koalíciou ako základňa prípravy bojovníkov, prichádzajúcich sem z rôznych oblastí Sýrie.
“Oni (USA), ako sa predpokladalo, rukami teroristov Islamského štátu sa snažia manipulovať aj verejnou mienkou ľudí … a páchajú teroristické útoky. Tým sa snažia prinútiť tie alebo iné štáty k spoločenskému zriadeniu, výhodnému pre nich,” povedal Švytkin RIA Novosti.
Okrem toho člen parlamentu zdôraznil, že USA nechcú odísť z tejto oblasti a chcú si zabezpečiť prítomnosť v krajine. “A svoju prítomnosť si pre svetovú verejnosť môžu zabezpečiť opäť tou istou dobrou výveskou boja proti terorizmu, hoci ho samy podporujú,” zdôraznil poslanec.
“A samozrejme pomocou Islamského štátu sa pokúšajú ukázať absenciu potrebných úspechov ruského letectva v Sýrii spolu s (ozbrojenými silami) Sýrskej arabskej republiky,” vyjadril svoj názor člen parlamentu. Zdôraznil, že pre USA je v danú chvíľu nevýhodnej víťazstvo Ruska a prítomnosť RF v tejto krajine.
 
Príspevok V ruskej Štátnej dume vysvetlili, prečo USA budujú v Sýrii novú armádu z bojovníkov IS zobrazený najskôr Hlavné správy.