Moskva 4. februára 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP Photo)

Na mieste zničenia skupiny teroristov, ktorí v Idlibe zostrelili z prenosného protilietadlového raketového systému ruskú stíhačku Su-25, operujú sýrske špeciálne jednotky, informoval o tom agentúru RIA Novosti poslanec Vladimír Vodolatskij
Na snímke ruské bojové lietadlo SU-25

“Pokiaľ sa objaví prvky tohto prenosného protilietadlového raketového systému, podľa čísel a zdrojov už v najbližších niekoľkých dňoch budeme vedieť, odkiaľ tento systém pochádzal, z akej továrne a ako tam bol dodaný,” povedal Vodolatskij s odkazom na vlastné zdroje.
Dodal, že operácia sýrskej armády zo vzduchu kryje ruské letectvo.
Podľa ďalších zverejnených informácií, prenosný raketový systém, ktorým bol v Sýrii zostrelené ruské lietadlo Su-25, sa mohol k teroristom dostať cez nelegálny predaj z armádneho skladu v Kalinovke vo Vinnyckej oblasti Ukrajiny, kde v septembri prebehol veľmi silný požiar, vyhlásil pre RIA Novosti senátor, veterán Služby vonkajšej rozviedky Ruska Igor Morozov.
“Na jeseň na vojenskom sklade v Kalinovke na Ukrajine bol požiar s takými katastrofálnymi dôsledkami, že ani oficiálne ukrajinské tváre nevylučovali to, že bol špeciálne organizovaný pre to, aby bolo možné skryť krádež stoviek kusov zbraní, ktoré boli následne bez vedomia ukrajinskej vlády cez rôzne nelegálne dodávky odovzdané do rúk sýrskych teroristov,” povedal Morozov pre RIA Novosti.
Senátor tiež nevylúčil, že zbraň mohla byť ukradnutá z jedného z vojenských skladov NATO, ktoré sa nachádzajú na území východnej Európy.
Ako povedal Morozov, kvôli tomuto incidentu bude potrebné “úplne preskúmať taktiku letov” v Sýrii, kde ruské letectvo podporuje pozemné vojská Sýrie.
“Prenosné raketové systémy fungujú na vzdialenosť 3200-3000 metrov, preto sa teraz všetky lety ruského letectva budú odohrávať vo veľkej výške,” vyhlásil.
Dňa 3. februára bola v Idlibe zostrelená ruská stíhačka Su-25. Letec sa stihol katapultovať do oblasti ovládaného Frontom an-Nusrat a bol zabitý v boji s teroristami.
Ruské jednotky potom zasadili úder na oblasť, z ktorej bola odpálená raketa na Su-25, zabili cez 30 ozbrojencov.