Moskva 12. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Rastislav Borsík)
 
Konštantínopolský patriarchát spáchal bezprecedentný protikanonický čin, keď nadviazal kanonické styky s rozkolníkmi a s osobami vylúčenými z cirkvi, vyhlásil vo štvrtok na svojom telegrame vedúci synodálneho oddelenia pre vzťahy cirkvi s verejnosťou a médiami Vladimir Legojda

Ilustračné foto

Synoda Konštantinopolského patriarchátu prijala vo štvrtok rozhodnutie o zrušení anatématu predstavených dvoch nekanonických cirkevných štruktúr na Ukrajine – samozvaného “patriarchu Kyjevského” Filaret Denisenko, ktorý bol vylúčený z Ruskej pravoslávnej cirkvi v roku 1997, a Makarim Maletic (Ukrajinská autokefálna pravoslávna cirkev). Konštantínopol uplatnil tiež svoje práva na Ukrajinu a anuloval záväzok z historického listu z roku 1686, ktorým sa poskytovalo moskovskému patriarchátu právo menovať metropolitu Kyjevského.
“Konštantínopolský patriarchát spáchal úplne bezprecedentný protikanonický čin, ktorý je pokusom o zničenie základov pravoslávneho kanonického poriadku. Inak sa nedá hodnotiť vyhlásenie Konštantínopolu o nadviazanie kanonických stykov s rozkolníkmi a s osobou vylúčenou z cirkvi,” podotkol Legojda.
Tento čin podľa jeho slov patrične zhodnotí Svätá synoda Ruskej pravoslávnej cirkvi na svojom najbližšom zasadnutí 15. októbra v Minsku.
 
Príspevok V Ruskej pravoslávnej cirkvi okomentovali nové opatrenia Konštantínopolu zobrazený najskôr Hlavné správy.