Bukurešť 27. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:CONSTANTA Twitter)
 
Rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader odmietol štyroch prokurátorov, ktorí si podali žiadosť na pozíciu hlavného protikorupčného prokurátora. Stalo sa tak v čase, keď rumunská vláda v súčasnosti čelí kritike, že nie je odhodlaná bojovať s korupciou na najvyšších miestach. Informovala vo štvrtok agentúra AP.

Na snímke rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader

Toader uviedol, že žiadny z týchto kandidátov nespĺňal podmienky potrebné pre túto významnú, ako aj kontrolovanú pozíciu, a dodal, že lehotu výberového konania predĺžili.
Dvaja zo žiadateľov boli protikorupční prokurátori, ďalší dvaja pracovali v kancelárii generálnej prokuratúry.
Hlavnú protikorupčnú prokurátorku Lauru Codrutu Kövesiovú odvolal prezident Klaus Iohannis 9. júla. Návrh na jej odvolanie podal vo februári Toader, ktorý Kövesiovú obvinil z prekročenia právomocí a poškodenia obrazu krajiny v zahraničí. Kövesiová tieto obvinenia popiera.
Vládnuca Sociálnodemokratická strana (PSD) často kritizovala rumunskú protikorupčnú prokuratúru DNA a obviňovala ju z toho, že sa nespravodlivo zameriava na politikov.
Protikorupčnú prokuratúru pod Kövesiovej vedením, ktorá sa často zameriavala práve na vysokopostavených členov PSD, ocenili Európska únia, Spojené štáty i bežní občania Rumunska.
 
Príspevok V Rumunsku nevybrali nového hlavného protikorupčného prokurátora zobrazený najskôr Hlavné správy.