Bratislava 14. septembra 2017 (HSP/rtvs/Foto: TASR- Martin Baumann)

Nový generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník začal so systémovým budovaním nového manažmentu. Zmeny prichádzajú na vedúcich pozíciách Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky
Na snímke generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník

Podľa informácií zverejnených RTVS, novým riaditeľom Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky bude od 15. septembra Juraj Rybanský a novým vedúcim Odboru televízneho spravodajstva sa od 23. septembra stane Boris Chmel.
“Ďakujem za odvedenú prácu súčasnému riaditeľovi Lukášovi Dikovi a teším sa z toho, že RTVS prichádzajú posilniť skúsení profesionáli, ktorých kvality sa už otestovali v predchádzajúcom období a ktorí verejnoprávne spravodajstvo a publicistiku vnímajú ako najdôležitejšiu súčasť informačných tokov o verejnom dianí,” uviedol na ich adresu generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Juraj Rybanský pôsobil od roku 1995 v Slovenskom rozhlase ako redaktor Rádiožurnálu, kde bol najprv redaktorom, moderátorom, neskôr vedúcim vydania a následne sedem rokov viedol spravodajstvo. V rokoch 2006 až 2007 sa venoval parlamentnému spravodajstvu v agentúre SITA. V rokoch 2007 až 2012 bol vedúcim vydania Hlavných správ STV, dramaturgom Správ a komentárov a diskusnej relácie O 5 minút 12. Od roku 2012 až do súčasnosti pracoval na komunikačných odboroch ministerstva životného prostredia a ministerstva hospodárstva.
“Napriek 5-ročnej prestávke som sa vždy cítil človekom verejnoprávnych médií, preto som sa rozhodol prijať túto výzvu. Urobím všetko pre to, aby si spravodajstvo RTVS naďalej zvyšovalo svoj kredit a bolo originálne, objektívne, vyvážené a hodnotné,” vyjadril sa Rybanský k svojej novej pozícii.
Ako riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS zároveň rokuje s ďalšími ľuďmi, ktorí by mohli posilniť spravodajský a publicistický tím. Prvým z nich je Boris Chmel, o ktorom povedal: “Borisa poznám dlhé roky. Spolupracovali sme v Slovenskom rozhlase aj v Slovenskej televízii a vybral som si ho ako moju pravú ruku pre oblasť televízneho spravodajstva.”
Boris Chmel začínal v roku 2000 v denníku Sme, v rokoch 2003 až 2006 bol redaktorom Rádiožurnálu SRo, následne do roku 2008 redaktorom spravodajstva v TA3 a moderátorom Témy dňa. V rokoch 2008 až 2011 bol hlavným editorom denníka Pravda a moderátorom relácie Z prvej ruky v SRo, nasledujúci rok moderoval Správy a komentáre v RTVS a O 5 minút 12. Od roku 2012 je manažérom komunikácie s verejnosťou Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, pričom na tejto pozícii dvakrát získal ocenenie Hovorca roka.
„V mediálnom priestore sa pohybujem už 17 rokov, z toho takmer polovicu som strávil vo verejnoprávnych médiách, preto som sa rozhodol prijať túto výzvu a spolu so spravodajským tímom sa pokúsim posunúť dobre nastavenú latku ešte vyššie,” vyhlásil Chmel.
Na poste šéfa spravodajstva teda končí Lukáš Diko, ktorý je známy zo zoznamu Lipšicovo stádo. Približne pred rokom totiž podnikateľ Marián Kočner zverejnil komunikáciu medzi Gáborom Grendelom, bývalým hovorcom ministra Daniela Lišica, a skupinkou novinárov. Zverejnená komunikácia Dika bola zvlášť vulgárna. Diko v tejto súvislosti napísal, že zverejnené informácie považuje za účelovú diskrimináciu a podlú manipuláciu.