Nikózia 14. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)

Asi 250 cyperských Grékov a Turkov sa dnes zúčastnilo na pochode na podporu dohody o zjednotení etnicky rozdeleného ostrova pred summitom, ktorý pravdepodobne rozhodne o tom, či je dohoda o Cypre možná.

Na snímke účastníci pochoduNa snímke účastníci pochodu

Účastníci pochodu prešli cez nárazníkovú zónu OSN, ktorá rozdeľuje cyperské hlavné mesto Nikóziu, a odovzdali vodcovi cyperských Turkov Mustafovi Akincimu deklaráciu.

Jeho a cyperského prezidenta Nikosa Anastasiadisa v nej vyzývajú, aby využili príležitosť a “bez zaváhania” uzavreli dohodu. Demonštranti niesli cedule s nápismi “Áno riešeniu” a skandovali v oboch jazykoch, gréčtine aj turečtine: “Cyprus patrí jeho obyvateľom.”

Akinci vyšiel zo svojej kancelárie, aby sa s účastníkmi pochodu stretol a vyjadril nádej, že januárový summit v Ženeve, na ktorom sa budú riešiť najkontroverznejšie otázky dlhoročného sporu, bude “začiatkom novej éry”.

Pochod došiel až k sídlu hlavy štátu, kde odovzdal deklaráciu v prezidentskej kancelárii. Prezident Anastasiadis je v Bruseli na stretnutí s predstaviteľmi Európskej únie. “Viem, že budem pokračovať vo svojich snahách o znovuzjednotenie,” napísal na Twitteri.

Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď Turecko vojensky obsadilo jeho severnú čas po prevrate, ktorého cieľom bolo spojenie krajiny s Gréckom. Cyperskí Turci vyhlásili v roku 1983 Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznalo jedine Turecko. Odkedy sa Cyprus stal v roku 2004 členom EÚ, výhodám plynúcim z členstva sa teší iba medzinárodne uznaná Cyperská republika v južnej polovici ostrova.

Anastasiadis a Akinci chcú v Ženeve rokovať o tom, koľko územia budú mať grécka a turecká časť Cypru po plánovanom federatívnom spojení. Ak sa dohodnú, bude nasledovať schôdzka garantov – Grécka, Turecka a bývalého koloniálneho vládcu Británie -, na ktorej budú riešiť následné bezpečnostné opatrenia.