Washington 16. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Aaron Favila)
 
Pred sedemnástimi rokmi sa Ozbrojené sily Spojených štátov amerických a ich spojenci zo Severnej aliancie dostali do Kábulu. Dodnes táto vojna pokračuje a polovicu Afganistane získal opäť Taliban, uvádza Niall McCarthy vo svojom článku pre portál statista.com

Ilustračné foto

Podľa autora teroristická skupina Islamský štát v Iraku a Sýrii stále upevňuje svoje postavenie a v krajine ďalej slúži asi 14 000 amerických vojakov s cieľom obmedziť rastúci extrémizmus. V tomto roku však Spojené štáty v Afganistane zhodili doteraz najväčší počet bômb. Ide celkovo o 5 213 zbraní, a to od začiatku septembra tohto roka.
Predtým bolo podľa McCarthyho najviac munície vypustenej v roku 2010. Išlo o 5 101 zbraní, a to kvôli najväčšej útočnej operácii Moštarak, ktorú viedli koaličné sily. V danom roku prišlo o život 711 vojakov ISAF (Medzinárodné bezpečnostné podporné sily) a 1 271 civilistov. Ku koncu prezidentského úradu Baracka Obamu počet zbraní klesol: konkrétne z 947 bômb použitých v roku 2015 a spolu 1 337 v roku 2016. V článku sa ďalej pripomína, že vlani v auguste americký prezident Donald Trump prišiel s novou afganskou stratégiou, na základe ktorej boli do krajiny nasadzované ďalšie jednotky. A od tej doby počet zbraní dramaticky vzrástol.

Štatistika zhodených bômb

Tento nárast je spôsobený predovšetkým zmenami v pravidlách zásahu, ktoré umožňujú koaličným silám zahájiť paľbu na protivníka, bez toho, aby s ním museli byť v tesnom kontakte. Ako uvádza Niall McCarthy, zmenu presadil minister obrany James Mattis, ktorý chcel tieto obmedzenia odstrániť, aby plne využil všetky letecké sily a porazil nepriateľa. Táto zmena, v súvislosti s väčším počtom leteckých útokov zo strany afganského letectva, viedla tiež k prudkému rastu civilných obetí. V októbri OSN oznámila, že je počet civilných obetí za prvých deväť mesiacov tohto roka vyšší, než v akomkoľvek roku od r. 2009, kedy začali byť tieto incidenty dokumentované.
 
Príspevok V roku 2018 bol zaznamenaný rekordný počet bômb v Afganistane zobrazený najskôr Hlavné správy.