Bratislava 1. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Abdeljalil Bounhar)

Z databázy spoločnosti Vaše nároky.sk vyplýva, že v roku 2017 slovenskí cestujúci najčastejšie riešili odškodnenie za zrušený let do Egypta. Slováci ročne podajú stovky žiadostí o odškodnenie za zrušenie letu, podľa právnikov je však potenciál oveľa vyšší. Mnoho cestujúcich lietadlom bohužiaľ stále netuší, že za zrušený let môžu mať nárok na stovky eur.
Ilustračné foto

Spoločnosť Vaše nároky.sk, ktorá pomáha slovenským cestujúcim riešiť odškodnenie za komplikácie v leteckej doprave, v roku 2017 riešila takmer dvesto žiadostí o odškodnenie za zrušený let. Najčastejšie sa na ňu cestujúci obracali so zrušeným letom do Egypta, respektíve turistického strediska Hurghada. Cestujúci sa ďalej často sťažovali na zrušené lety z Londýna do Prahy a naopak z Prahy do Berlína.
“Slováci ročne podajú niekoľko stoviek žiadostí o odškodnenie za zrušenie letu. Potenciál je však oveľa vyšší,” komentuje situáciu právnik, ktorý spory s leteckými spoločnosťami za klientov rieši. Dodáva, že počet Slovákov, ktorým sa ročne zruší let a majú nárok na odškodnenie, možno počítať na tisíce. “Mnoho cestujúcich bohužiaľ o nároku na odškodnenie nevie, a preto zrušený let nerieši. Finančná náhrada sa pritom môže vymáhať až 2 roky spätne,” upresňuje právnik.
Cestujúci, ktorým bol zrušený let a boli u nich splnené určité podmienky, majú nárok na finančnú kompenzáciu 250 – 600 €. Jedná sa o plošnú kompenzáciu, ktorú stanovuje Európska únia. Toto odškodnenie však nesúvisí s vrátením peňazí za letenku, na ktoré má cestujúci pri zrušení letu nárok vo väčšine prípadov.
Výška odškodnenia za zrušený let sa stanovuje podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 261/2004 a je závislá od dĺžky letu. “Ak mal byť zrušený let do 1500 km, vzniká nárok na 250 eur, ak bol let dlhý 1500 až 3500 km, vzniká nárok na 400 eur, a v prípade letu dlhšieho ako 3500 km má cestujúci nárok na 600 eur,” vysvetľuje právnik.
Aby však nárok na odškodnenie stanové Európskou úniou cestujúcemu vznikol, musí zrušenie letu spĺňať niekoľko podmienok. “Let musí byť zrušený najmenej 14 dní pred jeho plánovaným uskutočnením a zároveň cestujúci nesmie od leteckej spoločnosti dostať v období 7-14 dní pred odletom ponuku letu, ktorý odletí najneskôr 2 hodiny pred plánovaným odletom a prílet do cieľovej destinácie nie je neskorší ako 4 hodiny alebo cestujúci nesmie od leteckej spoločnosti dostať v poslednom týždni ponuku náhradného letu, ktorý odletí najneskôr 1 hodinu pred plánovaným odletom a prílet do cieľovej destinácie nie je oneskorený o viac ako 2 hodiny,” radí právnik a dopĺňa, že let navyše nesmie byť zrušený kvôli mimoriadnym okolnostiam, medzi ktoré patrí napríklad nepriaznivé počasie či štrajk zamestnancov letiska.
Redakciu informovala Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz