Riga 21. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Prvé spoločné zasadnutie lotyšskej a estónskej vlády sa v utorok uskutočnilo v Rige, a to pri príležitosti 100. výročia vyhlásenia nezávislosti oboch pobaltských republík. Podľa slov lotyšského premiéra Márisa Kučinskisa by sa obe krajiny mali spoločne usilovať o posilnenie prítomnosti Severoatlantickej aliancie (NATO) v Pobaltí.

Na snímke lotyšský premiér Máris Kučinskis

“V bezpečnostnej sfére sa nám podarilo dosiahnuť, že sa prítomnosť NATO v pobaltských krajinách posilnila. Teraz musíme spoločne realizovať závery prijaté na bruselskom summite Aliancie,” vyhlásil Kučinskis a dodal, že treba urobiť maximum pre posilnenie prítomnosti NATO vo vzduchu, na zemi, ako aj v záujme voľného pohybu spojencov v prípade krízovej situácie.
Hostiteľ podčiarkol, že spoločné zasadnutie vládnych kabinetov je ďalším krokom v záujme prehĺbenia dvojstrannej spolupráce oboch krajín.
Estónsky premiér Jüri Ratas na margo projektu Rail Baltica vyzdvihol jeho význam nielen z hľadiska urýchlenia a zefektívnenia prepravy medzi oboma krajinami, ale aj uľahčenia života občanov a osobitne podnikateľov oboch krajín. Informovali o tom svetové tlačové agentúry.
Predmetom rokovaní boli okrem iného otázky posilnenia regionálnej bezpečnosti, ale aj posúdenie energetických a dopravných projektov vrátane výstavby železničnej trate Rail Baltica, či aktuálne otázky európskej politiky vrátane rozpočtu EÚ na obdobie rokov 2021-2027.
Obe strany sa dohodli na vzájomnej výmene údajov o lotyšskej a estónskej populácii. Na úrovni ministrov došlo i k dohode o zriadení jednotného regionálneho trhu s plynom do roku 2020.
 
Príspevok V Rige sa konalo prvé spoločné zasadnutie vlád Lotyšska a Estónska zobrazený najskôr Hlavné správy.