Regensburg 8. septembra 2017 (KAP/KNA/HSP/Foto:TASR)

V Regensburgu bude 12. septembra pred portálom Škótskeho kostola sv. Jakuba odhalený pamätník emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., oznámilo v utorok tlačové oddelenie diecézy Regensburg
Umelecké dielo vytvoril Joseph Michael Neustifter. Na jeho slávnostnom odhalení prisľúbil účasť aj osobný sekretár emeritného pápeža, arcibiskup Georg Gänswein, ktorý vystúpi s pozdravom. Ešte predtým sa v chráme prednesú slávnostné vešpery za účasti regensburského biskupa Rudolfa Voderholzera, ktorý tiež požehná pamätník. Hudobnú stránku slávnosti prevezme chlapčenský chrámový zbor Regensburger Domspatzen.
Na snímke emeritný pápež Benedikt XVI.

Pamätník tvorí štylizovaný dom z bronzu, sčasti z čierneho granitu. Keď umelec na jar prezentoval model, uviedol, že motív domu sa kryštalizoval po dlhých spoločných úvahách. Takto sa v ňom spája celý rad námetov vzťahujúcich sa na oblasť teologickú, biografickú či lokálnu. Medziiným možno spomenúť, že doktorandská práca 23-ročného Josepha Ratzingera o svätom Augustínovi niesla názov „Boží ľud a Boží dom“. V Starom zákone sa výraz dom vyskytuje v trojakom význame. Môže označovať nejakú budovu, má význam „rodiny“, či je to v spojitosti s „Božím domom“.
Neustifter zasa vysvetlil, že na začiatku svojho pontifikátu poukazoval pápež neustále na sv. Benedikta z Nursie a zdôrazňoval jeho význam pre duchovnú polemiku dneška. Tento zakladateľ západného mníšstva zásadne ovplyvnil snahy o jednotu Európy a je jasným dôkazom o bezvýhradnosti kresťanských koreňov „našej kultúry“. Benedikt z Nursie je tiež patrónom Európy a tak myslí i na „Európsky dom“. Neustifter vytvoril pre rodisko pápeža v Marktl am Inn Benediktov stĺp a sochu pápeža Benedikta pre mariánske pútnické miesto Altötting.
Benedikt XVI. si pri svojej trojdňovej návšteve Bavorska v dňoch 11. až 13. septembra 2006 urobil aj zastávku v Regensburgu. S týmto mestom ho toho spája viac. Tu žije jeho brat, bývalý dirigent katedrálneho zboru, Georg Ratzinger, tu v rokoch 1969 až 1977 ako profesor teológie prednášal na univerzite a tu sú tiež pochovaní jeho rodičia a sestra Mária. Napokon v roku 2006 pri svojom poslednom návrate do svojho bývalého rodiska tu zanechal tiež kus písanej histórie: Svojim „regensburským príhovorom“ o islame na univerzite vyvolal medzinárodný odpor. Keď 11. septembra okolo 20.00 hodiny podvečer pristál vrtuľníkom v priestore kasární, tisíce ľudí lemovali ulice. V meste sa na 15 minút rozozvučali všetky zvony. Vyzeralo to tak, že prijatie je ešte euforickejšie prežívané než predtým v Mníchove či Altötingu. Mnoho zvedavcov vyčkávalo celé hodiny v slnečnej páľave.
Slávnostná svätá omša na Islinger Feld, ekumenické vešpery v dóme, prednáška na jeho bývalej univerzite i rozhovory v úzkom kruhu boli vopred naplánované, pamätalo sa však aj na osobné momenty: s bratom Georgom v jeho byte na Luzengasse, pri rodinnom hrome a v bývalom byte pápeža – v „Häusl“ v Pentlingu.
(Zdroje: KAP / KNA, Preložila: Ľubica Hricová).