Berlín 7. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Amel Emric)
 
Spolkové ministerstvo vnútra prinieslo prekvapivé údaje o počte rodinných príslušníkov utečencov, ktorí chcú v Nemecku žiadať o tzv. doplnkovú ochranu

Ilustračné foto

Podľa novín Süddeutsche Zeitung totiž utečenci s obmedzenou ochranou chcú do Nemecka priviesť oveľa menej členov rodiny, ako sa predpokladalo. Od začiatku augusta, kedy sa znovu povolilo zlučovanie rodín utečencov, požiadalo o takéto vízum do začiatku novembra  44 763 príbuzných, podľa údajov spolkového ministerstva vnútra, ktoré ich predložilo na žiadosť poslankyne z Ľavicovej strany Ully Jelpkeovej.
Pritom sa ale počítalo s oveľa vyšším počtom, dokonca až s približne 300-tisíc osobami, ako to odhadoval aj samotný minister vnútra Horst Seehofer, a politici AfD ešte viac.
Aj táto otázka zlučovania rodín bola hlavnou témou koaličných rozhovorov medzi CDU/CSU a SPD, z čoho vzišlo dohodnutie sa na kompromise, aby bolo povolené udelenie len 1000 víz mesačne pre blízkych príbuzných, ako sú manžel, manželka, neplnoleté deti alebo rodičia, ktorí majú maloleté dieťa už v Nemecku.
Podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) musí byť manželstvo potvrdené už v krajine pôvodu a podaná žiadosť o azyl, čo sa vzťahuje tých, ktorí dostali status utečenca alebo azyl alebo ktorí získali doplnkovú ochranu. Vylúčené sú osoby, pre ktoré bol v azylovom konaní uvedený vnútroštátny zákaz a vyhostenie.
Pri spracovaní žiadosti sa prihliada na trvanie odlúčenia rodinných príslušníkov, vek detí alebo vážne choroby a špecifické hrozby v krajine pôvodu. Hoci manželia, neplnoleté deti a rodičia maloletých majú možnosť požiadať o zlúčenie rodiny, ale súrodenci už nie a ani v prípade manželstva, ku ktorému došlo počas úteku.
Doplnková ochrana povoľuje v Nemecku pobyt na jeden rok, osoba so statusom utečenca má povolenie k pobytu na tri roky, v oboch prípadoch je možnosť predĺženia.
Pri mesačnom povolení 1000 víz bol teda od augusta naplánovaný príchod pre 5000 príbuzných. Ale podľa ministerstva vnútra sa však toto číslo sotva dosiahne, pretože do 26. novembra bolo vydaných iba 1385 víz pre príbuzných týchto utečencov, čo je najmä z dôvodu, že “miestne imigračné úrady nedodržiavajú nariadenie preskúmania žiadostí”.
Veľvyslanectvá a konzuláty odovzdali imigračným úradom viac ako 4600 žiadostí o víza a menej ako 1900 ich do konca novembra prišlo vybavených späť na Spolkový správny úrad a na zahraničné zastupiteľstvá.
 
 
Príspevok V rámci zlučovania rodín príde do Nemecka menej príbuzných, ako sa očakávalo zobrazený najskôr Hlavné správy.