Washington 15. februára 2019 (HSP/Foto:SANA via AP)
 
Podľa správy Pentagonu americká armáda minulý rok v oblasti Afganistanu vypustila 7 362 bômb, čo z roku 2018 robí najaktívnejší rok za posledné desaťročie. A to aj napriek snahe USA a Talibanu dosiahnuť mier

Ilustračné foto

Podľa informácií portálu RT pilotné a bezpilotné vojenské lietadlá Spojených štátoch v roku 2018 zasiahli Afganistan celkom 7362-krát, ako vyplýva z najnovších údajov, ktoré uverejnilo americké veliteľstvo vzdušných síl. S priemerom 20 “zbraní”, ktoré každý deň vypúšťajú, sa v roku 2018 zvrhlo viac bômb v Afganistane ako v predchádzajúcich troch rokoch a verejne dostupné údaje ukazujú, že to bol najmenej kinetický rok od roku 2009.
Na rozdiel od toho v roku 2015 padlo na krajinu iba 947 bômb.
Rekordný nárast leteckých útokov “obmedzil agresiu, udržal bezpečnosť a obhájil naše siete,” povedal v tlačovej správe generálporučík Joseph Guastella, veliteľ zložiek Spojených vzdušných síl. Tvrdil, že to viedlo k “významnému pokroku v Afganistane”.
Je neuveriteľné, že nárast bombových útokov sa zhodoval s úsilím Washingtonu o nastolenie mieru medzi Kábulom a Talibanom.
Úradujúci tajomník obrany Patrick Shanahan uskutočnil neočakávanú návštevu Afganistanu v pondelok, počas ktorej vyzval vedúcich predstaviteľov krajiny, aby vstúpili do rokovania so svojím dlhoročným nepriateľom.
Americká armáda bola zaseknutá v Afganistane, pretože v októbri 2001 napadla notoricky známy “cintorín impérií”. Po viac ako 17 rokoch Pentagon vyhlásil, že pokračovanie konfliktu je zbytočné.
Gen. Austin Scott Miller, veliteľ ozbrojených síl USA a NATO v Afganistane, v novembri pripustil, že vojna “nebude vyhrávaná vojensky” a dodal, že “toto bude politické riešenie.”
Americký prezident Donald Trump, ktorý zvýšil počet vojakov v krajine a prisľúbil, že prinesie rozhodujúci úder proti Talibanu, naznačil, že 14 000 amerických služobných členov, ktorí sa nachádzajú v Afganistane, sa môže čoskoro vrátiť domov.
Prekvapujúco sa zdá, že zhadzovanie bômb v Afganistane má iba malý vplyv na vojenskú realitu na zemi. V posledných mesiacoch sa vojna vyvíja v prospech Talibanu. Aj podľa vojenských odhadov USA afganská vláda kontroluje, alebo ovplyvňuje len viac ako polovicu 407 okresov, čo je rekordné nízko odvtedy, čo inšpektori pre rekonštrukciu v Afganistane alebo SIGAR začali sledovať okresné kontroly v novembri 2015.
 
Príspevok V rámci mierového úsilia s Talibanom Amerika zhodila na Afganistan rekordný počet bômb zobrazený najskôr Hlavné správy.