Viedeň 4. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)
 
Rakúsko od 11. mája predĺži o ďalších šesť mesiacov kontroly na svojej strane hraníc s Maďarskom a Slovinskom. Počas svojho polročného predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla, si Viedeň zároveň vyhradzuje právo vykonávať “dočasné a selektívne” kontroly na hraniciach so všetkými susednými krajinami. V liste adresovanom Európskej komisii a svojim rezortným partnerom to avizuje rakúsky minister vnútra Herbert Kickl. Informovala o tom v stredu agentúra APA.

Ilustračné foto

Hoci podľa Kickla v posledných mesiacoch klesol počet žiadostí o azyl i prípadov zadržania osôb, ktoré sa do Rakúska dostali nelegálne, situácia nie je dostatočne stabilná, a to je zároveň hlavný dôvod predĺženia kontrol.
“Najmä prevádzači by zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach chápali ako zlý signál a zintenzívnili svoju činnosť,” píše v liste Kickl. Viedeň si je podľa neho vedomá, že takéto kontroly by sa mali používať iba ako posledná možnosť, ale v súčasnej situácii iná neexistuje.
Dôvodom na zachovanie kontrol je aj “latentná hrozba terorizmu v celej Európskej únii” a toto je jeden zo spôsobov, ako zabrániť “vstupu potenciálnych páchateľov” na územie EÚ.
 
Príspevok V Rakúsku budú pokračovať kontroly na hraniciach s Maďarskom a so Slovinskom zobrazený najskôr Hlavné správy.