Bratislava 2. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Mottom tohtoročného SDM je biblický text “Som k Tebe nespravodlivý?”

V prvý marcový piatok i v nasledujúcich dňoch sa aj na Slovensku už tradične koná ekumenické podujatie – Svetový deň modlitieb (SDM). Organizujú ho ženy pre všetkých kresťanov – mužov, ženy, mládež i deti.

Ilustračné foto

Texty modlitieb pripravujú každý rok kresťanské ženy z inej krajiny, tentoraz to boli kresťanské ženy na Filipínach a za túto krajinu a jej obyvateľov sa budú spoločne modliť kresťania vo viac ako 180 štátoch sveta, ktoré sa v súčasnosti zapájajú do tohto významného ekumenického podujatia. V roku 2016 sa kresťania modlili za Kubu.

Na Slovensku sa do SDM zapájajú veriaci z viacerých cirkví – katolíci, evanjelici, baptisti, Cirkev bratská a ďalšie.

Mottom tohtoročného SDM je biblický text “Som k Tebe nespravodlivý?”, ktorý hovorí o pracovníkoch vo vinici a ich odmeňovaní, informovala TASR členka organizačného výboru SDM na Slovensku Kveta Halačiová. Na spoločných modlitebných stretnutiach sa kresťania oboznamujú so životom ľudí v tej-ktorej krajine, ich problémami, obvykle premietajú aj krátke filmy o jednotlivých krajinách, tentoraz o Filipínach. Obvykle sa konajú tiež finančné zbierky na podporu krajiny, ktorá pripravila modlitebné texty.

Prvé tohtoročné ekumenické stretnutie v Bratislave v rámci SDM sa bude konať v piatok 3. marca o 17.00 h v modlitebni Cirkvi bratskej na Cukrovej ulici.

Na prvú pôstnu nedeľu 5. marca o 15.30 h sa kresťania z rôznych cirkví stretnú v rímskokatolíckom Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bratislave-Petržalke na Betliarskej ulici.

V rímskokatolíckom kostole v Devínskej Novej Vsi sa spoločné modlitby kresťanov za Filipíny uskutočnia vo štvrtok 9. marca o 18.30 h.

Svetový deň modlitieb (SDM) v súčasnej podobe má už 90-ročnú tradíciu. O vznik tejto aktivity sa zaslúžili najmä ženy z USA, Kanady a Veľkej Británie. Postupne sa k nim pridávali kresťanské ženy z ďalších štátov a kontinentov.
Slovensko sa do SDM zapojilo pred viac ako 30 rokmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.