Hannover 10. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Delegáti celoštátneho zjazdu nemeckej opozičnej strany Ľavica (Die Linke) dnes odmietli zaradiť do volebného programu návrhy umierneného reformného krídla na odsúdenie protiprávnej anexie polostrova Krym Ruskom i vojny na východe Ukrajiny
Podporu väčšiny delegátov nenašlo ani odsúdenie porušovania ľudských práv v Rusku a Číne, informovala agentúra DPA.
Ilustračné foto

Do programu sa naopak dostala požiadavka na rozpustenie NATO a vytvorenie “kolektívneho bezpečnostného systému zahŕňajúceho Rusko”, ako aj kritika sankcií Európskej únie voči Rusku a posilňovania východného krídla NATO.
Do programu postkomunistickej Ľavice sa dostala aj veta, že “presuny vojakov uskutočnené EÚ a NATO k hraniciam s Ruskom ohrozujú mier”. Len tesnou väčšinou bol zamietnutý pozmeňovací návrh, obviňujúci Západ, že robením “konfrontačnej politiky” počíta s vojnou s Ruskom.
Necelé tri mesiace pred voľbami presadila Ľavica do svojho programu rozsiahle zmeny v daňovej a bezpečnostnej politike. Okrem iného navrhuje päťpercentnú majetkovú daň od hranice jedného milióna eur. Tzv. milionárska daň má dosahovať 60 percent pri daňovom základe od 260.533 eur a 75 percent pri daňovom základe nad milión eur.
“Bez prerozdelenia spoločenského bohatstva sú všetky sľuby klam a mam,” povedal predseda Ľavice Bernd Riexinger.
Trojdňový zjazd Ľavice sa končí v nedeľu, kedy bude známa aj definitívna podoba volebného programu strany.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.