Bratislava 24. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)
 
Najvyšší súd (NS) SR stále skúma procesné podmienky v prípade návrhu na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorý podala Generálna prokuratúra (GP) SR v minulom roku. Zatiaľ tak nie je ani vytýčený termín rozhodovania, teda termín verejného či neverejného zasadnutia. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Na snímke predseda strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marián Kotleba

“Päťčlenný senát Najvyššieho súdu momentálne skúma procesné podmienky konania, študuje mimoriadne rozsiahly a právne náročný spisový materiál. Senát sa zároveň oboznamuje s mimoriadnym množstvom navrhnutých dôkazov. Súčasťou spisu sú aj niekoľkohodinové audiovizuálne záznamy. Na rozhodnutie o žalobe v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty. Snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase,” uviedla Važanová.
“Senát okrem tejto veci rozhoduje aj v ďalších závažných daňových veciach, v sporoch z hospodárskej súťaže a ochrany životného prostredia. Je potrebné zdôrazniť, že správne kolégium je najzaťaženejším kolégiom najvyššieho súdu a tak nie je možné zatiaľ bližšie informovať o predpokladanom termíne rozhodnutia vo veci,” dodala. Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podal návrh na NS SR už koncom mája minulého roku. “Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy.
Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,” uviedla vtedy pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. GP SR podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať NS SR návrh na rozpustenie tejto strany. “Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané NS SR, nové dokumenty sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba – ĽSNS,” doplnila Predajňová.
 
Príspevok V prípade zákazu strany kotlebovcov na Najvyššom súde SR nie je stále nič nové: “Je to mimoriadne náročné” zobrazený najskôr Hlavné správy.