Budapešť 19. októbra 2019 (HSP/journalistenwatch.com/Foto:SITA/AP-Luca Bruno)

Maďarský premiér je odhodlaný chrániť hranice svojej krajiny pred nelegálnymi prisťahovalcami. Použije na to svoje jednotky, aby tak zabránil opätovnému prekročeniu krajiny utečencami

Na snímke Viktor Orban

Maďarsko „použije silu, ak Turecko splní svoju hrozbu, že otvorí brány pre 3,6 milióna ďalších utečencov a tým im tak otvorí cestu do Európy“, vysvetlil premiér v stredu v maďarskej televíznej stanici „Hungary´s HirTV“.

Ďalšie týždne ukážu, čo urobí Turecko s týmito ľuďmi, povedal Orbán podľa ktorého Turecko pošle „utečencov“ buď „späť do Sýrie alebo do Európy“.

„Ak sa Turecko rozhodne pred druhú možnosť, dorazia títo ľudia v obrovských masách na južnú hranicu Maďarska“, povedal Orban. „Ak Turecko okrem toho odmávne ďalšie stovky tisíc, musíme použiť silu na ochranu maďarských hraníc a srbsko-maďarských hraníc a ja neprajem nikomu, aby sme sa k tomu museli uchýliť“, povedal Orbán podľa Fox News.

Medzitým začína Grécko vyprázdňovať svoje preplnené prijímacie tábory na malých ostrovoch. Minister bezpečnosti Michalis Chrysochoidis oznámil, že chce prepraviť 20 000 utečencov na grécku pevninu. 10 000 má byť umiestnených v záchytných táboroch, ďalších 10 000 v hoteloch, informuje ekathimerini.com.

Vo štvrtok (17.10) na summite EÚ v Bruseli grécky premiér požiadal o „plán B“ vzhľadom na stále rastúci počet migrantov. „Grécko a Európa sa nemôžu v tejto záležitosti nechať vydierať Tureckom a EÚ musí byť voči Grécku viac solidárnejšia pri riešení tejto záležitosti a predložiť nový migračný a azylový balík ako aj núdzový plán pre prípad, že súčasná kríza sa stane núdzovou situáciou“, vysvetlil Mitsotakis pred summitom EÚ v Bruseli.

Podľa oficiálnych údajov dorazilo do Grécka v tomto roku do 13. októbra 50 720 ďalších utečencov a migrantov. 39 775 z nich prišlo cez more. V súčasnosti čaká na gréckych ostrovoch viac ako 33 000 nelegálnych prisťahovalcov na ďalšiu cestu smerom na sever.

Obzvlášť pod tlakom je Lesbos s viac ako 16 000 migrantmi. Približne 13 000 z nich je v prijímacom tábore Moria, ktorý je v skutočnosti určený len pre 2840 osôb. Pod tlakom je aj Samos, kde v súčasnosti čaká takmer 6 000 migrantov. V skutočnosti však ponúka iba 648 miest.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj