Praha 3. októbra 2017 (HSP/ihned/Foto: Pixabay)

Cez víkend v dňoch 6. až 8. októbra 2017 sa bude konať v pražskej Paralelní Polis v poradí štvrtý Hackers Congress HCPP17 s podtitulom Liberate!, ktorý je jednou z najvýznamnejších európskych udalostí v oblasti kryptomien, hekerstva a nových technológií. Vstupenky na tento kongres stáli obrovskú sumu a stihli sa predčasne vypredať

Na akcii vystúpia okrem programátorov a hekerov aj viacerí kryptoanarchisti, ktorí v decentralizovaných anonymných menách nachádzajú možnosť zbavenia sa závislosti na štátom kontrolovaných systémoch.

“Záujem bol obrovský, všetkých 401 lístkov, ktoré sme uvoľnili do predaja, sme predali tri týždne pred začiatkom. Ten jeden posledný lístok stál dokonca 1 BTC (bitcoin), ktorého hodnota sa v tej chvíli pohybovala okolo 100 tisíc korún (v prepočte približne 3850 eur). A aj tak sa predal,” vraví jeden z usporiadateľov kongresu Pavol Lupták.

Ako ďalej uvádza český ekonomický web ihned.cz, práve kryptomeny zažívajú v poslednom roku obrovský boom, čoho príkladom je aj bitcoin. Existuje však viac ako tisíc rôznych mien a tokenov, ktoré pri svojich maximách dosahujú kombinovanú hodnotu v prepočte cca 154 miliárd eur.

Keďže pre kryptomenu neexistuje prakticky žiadna kontrola či ochrana investorov, stále viac drobných i väčších investorov v nej nachádza šancu na rýchly zárobok, čo priťahuje tiež záujem vlád a regulátorov. K varovaniu americkej Komisie pre cenné papiere a burzy sa pridali okrem iných aj Kanada či Južná Kórea, najtvrdšie kroky však prijala Čína.