Rím 10. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Angelo Carconi)

V posledných prieskumoch pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) vedie v Taliansku pravicovo-populistická strana Liga Severu ministra vnútra Mattea Salviniho. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke Matteo Salvini

V Taliansku začne v noci na sobotu platiť dvojtýždňové moratórium na zverejňovanie prieskumov nálad voličov. Podľa tým posledných vedie s 31,6 percentami Salviniho Liga Severu. Populisti si však proti predchádzajúcim prieskumom mierne pohoršili (32,3 percenta), doplnila DPA.

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré – i keď s konfliktami – vládne spoločne s Ligou Severu, sa drží na 22,3 percentách. Tesne za ním s 21,4 percentami nasleduje opozičná stredoľavicová Demokratická strana. Vyplýva to z priemeru prieskumov webovej stránky YouTrend a agentúry AGI.

Nad štyrmi percentami, hranicou zvoliteľnosti v Talianku, sa držia ešte dve politické strany: konzervatívna strana bývalého premiéra Silvia Berlusconiho Forza Italia (9,6 percenta) a krajne pravicová strana Bratia Talianska (Fratelli d’Italia) (5,2 percenta).

Salvini sa pokúša zjednotiť strany európskych pravicových populistov do jednej spoločnej aliancie s cieľom zvýšiť ich vplyv v Európskej únii po májových voľbách do EP.

Voľby do europarlamentu sa v členských krajinách Únie konajú 23.-26. mája. Talianski voliči si svojich poslancov volia v nedeľu 26. mája.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj