Barcelona 22. októbra 2017 (HSP/Rusvesna/Foto:TASR/AP/Paul White,Francisco Seco)

Portál rusvesna v pomerne krátkej dobe niekoľkých hodín publikoval sériu článkov, ktoré reagujú na postupné zvyšovanie napätia vo vývoji vzťahov medzi Barcelonou a Madridom.
Na snímke stúpenci nezávislosti Katalánska počas zhromaždenia v Barcelone

Ak je potrebné zvýšiť napätie v spoločnosti, najvhodnejší začiatok predstavuje víkend, keď väčšina ľudí ostáva doma a ich pozornosť nerozptyľujú bežné povinnosti. Vtedy spoločnosť pozornejšie vníma všetky informácie z masovokomunikačených prostriedkov.
Podobný rukopis sa uplatnil napríklad aj pri Nežnej revolúcii v roku 1989 (v piatok 17.11.1989 pochod študentov, policajná brutalita, údajná smrť Martina Šmída, strávenie informácii spoločnosťou, pondelok prvý štrajk vysokoškolákov, postupná gradácia napätia a štrajkov v spoločnosti). Kyjevský Majdan sa začínal 29.11.2013 (piatok) až 1.12.2013 (nedeľa).
Situácia sa v Katalánsku začala dramatizovať včera v súvislosti s katalánskym referendom o nezávislosti, ktoré Madrid odmieta. Ponúkame chronologický vývoj a dramatizáciu udalostí v Katalánsku v posledných približne 24. hodinách.
21.10.2017. 15:55. Portál rusvesna zverejnil informáciu podľa ktorej španielsky premiér Mariano Rajoy využil 155 článok španielskej ústavym aby obmedzil katalánsku autonómiu. Madrid sa rozhodol obmedziť právomoci Katalánska a odstaviť hlavu katalánskej vlády Carlesa Puigdemonta a jeho prívržencov. Madrid už sústreďuje na hraniciach s Katalánskom vojenskú a policajnú techniku, podľa predstáv Madridu sa vlády v Katalánsku ujmú noví politici, dosadení Madridom. Madrid straší Kataláncov neuznaním procesu osamostatnenia Katalánska vo svete, ekonomickými nevýhodami a bezpečnostnými rizikami.
21.10.2017 – 17:21 Portál rusvesna uvádza, že rozkol v Španielsku rastie. Baskovia vyjadrili svoju podporu Katalánsku a jeho autonómneho pohybu. Baskovia sa neúspešne snažia získať vlastnú nezávislosť už niekoľko desiatok rokov, za nezávislosť Baskicka sa zasadzovala v minulosti aj baskická teroristická organizácia ETA, ktorá sa momentálne nachádza v útlme, španielskym vládnym a policajným silám sa nikdy nepodarilo túto organizáciu zlikvidovať. Ak sa pripájajú ku Kataláncom Baskovia, odstredivé tendencie sa môžu objaviť aj v iných regiónoch – napríklad na Kanárskych ostrovoch, ktoré sa stavajú k Madridu mimoriadne vlažne už niekoľko desaťročí.
Na snímke španielsky premiér Mariano Rajoy
21.10.2017 – 17:55. Portál rusvesna uvádza, že Katalánci sa inšpirovali kyjevským Majdanom a demonštranti vychádzajú do ulíc s kuchynskými riadmi a hrncami. Keďže existuje výrazný rozdiel medzi Kataláncami a Ukrajincami, Katalánci majú civilizovane hrnce a riady v rukách, udierajú po nich kovovými predmetmi. Každá farebná revolúcia potrebuje nejaké mediálne symboly. Na Nežnej revolúcii sa štrngalo kľúčmi, pri neúspešnej Dáždnikovej revolúcii v Hong Kongu sa používali dáždniky, na Majdane to boli hrnce na hlavách, v protizemansovských aktivitách v Čechách to boli červené karty. Katalánci vyjadrujú svoju nespokojnosť s krokmi Madridu a odpor voči 155 článku španielskej ústavy.
21.10.2017 – 20:40 Portál rusvesna uvádza, že na protišpanielskom mítingu v Barcelone sa včera zišlo až polmilióna Kataláncov. Katalánci požadujú oslobodenie katalánskych lídrov Jorge Sanchesa a Jorge Cuixarta, ktorých zatkli španielske policajné orgány. Lídri patria k organizáciam Katalánska národná strana a Omnium Cultura.
21.10.2017 – 22:08 Portál rusvesna  prináša informáciu, že predsedkyňa katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová sa odmietla podriadiť požiadavkam Madridu. Vystúpila v krátkom vysielaní RTVE a prehovorila ku Kataláncom i obyvateľom iných oblastí Španielska, pričom obvinila španielskeho premiéra Rajoya z nedemokratických krokov a metód. Mariano Rajoy totiž  uviedol, že dňa 27. 10. 2017 španielska vláda potvrdí platnosť 155 článku španielskej ústavy.
21.10.2017 – 22:32 Portál rusvesna uvádza informáciu, podľa ktorej katalánsky premiér Carles Puigdemont takisto obvinil Madrid z nedemokratických postupov a krokov. Podľa jeho slov Rajoy nedemokraticky anlujuje všetko, o čom rozhodne katalánsky parlament a odmieta akceptovať katalánske návrhy.
21.10.2017 – 22:51 Portál rusvesna priniesol emotívny prejav Carlesa Carlesa Puigdemonta, v ktorom katalánsky premiér uviedol, že nad Katalánskom visí otvorená hrozba. Katalánsky premiér vyzval zvolať zasadanie katalánskeho parlamentu, aby Katalánci prijali nevyhnutné kroky proti snahám Madridu ovládnuť Katalánsko pomocou článku 155 španielskej ústavy. Katalánsky premiér žiada, aby sa Katalánci bránili civilizovane a pokojne.
21.10.2017 – 23:10 Portál rusvesna prináša informáciu, podľa ktorej sa Katalánci rozhodli jednostranne vyhlásiť svoju nezávislosť v pondelok dňa 23.10.2017, teda ešte pred Rajoyom avizovaným zasadnutím španielskeho parlamentu.
Najbližšie udalosti v Španielsku môžu byť teda zaujímavé, budeme o nich informovať.