V poradí tretia zbraňová amnestia by mohla byť ukončená v októbri

Bratislava 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/KR PZ v Banskej Bystrici)

V poradí tretia zbraňová amnestia je v súčasnosti spracovaná na takmer 100 percent. “Doteraz nebolo zistené spáchanie trestného činu odovzdanými zbraňami,” uviedla dnes Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Kancelárie Ministerstva vnútra SR. Podľa jej slov k dnešnému dňu bola amnestia spracovaná konkrétne na 99 percent. Predpoklad jej ukončenia je budúci mesiac.
Ilustračné foto

Skúmaniu odovzdaných zbraní a streliva sa venuje 12 expertov na balistiku. Tak ako pri predchádzajúcich dvoch amnestiách primárne sa na oddelení balistiky rieši znalecká a expertízna činnosť v rámci objasňovania trestnej činnosti a trestného konania, až potom prichádzajú na rad prípady v rámci zbraňovej amnestie.
V rámci poslednej amnestie, ktorá sa začala 1. decembra 2014 a skončila sa v posledný májový deň 2015, Slováci odovzdali na policajných oddeleniach dovedna 3035 zbraní a 36.326 kusov streliva. Uviedol to začiatkom júna 2015 podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.
“Dohromady sa získalo v rámci všetkých troch amnestií na Slovensku približne 11.000 zbraní. Najviac – 453 zbraní bolo odovzdaných v Žilinskom kraji, najmenej – 214 v Trenčianskom kraji. Aj vďaka zbraňovým amnestiám klesol počet trestných činov spáchaných so zbraňou o 60 percent,” zdôraznil vtedy Kaliňák. Nevylúčil ani štvrtú zbraňovú amnestiu, tá však podľa jeho slov najbližší rok či dva vyhlásená nebude.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.