Nitra 27. augusta 2019 (HSP/Foto: Eugen Rusnák)

Slovenský hokej oslavuje 90 rokov a nebola to náhoda, že v dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji – v Košiciach sa uskutočnila vernisáž výstavy „90 rokov slovenského hokeja“, ktorá tam bola otvorená v priebehu MS a potom začala putovať po celom Slovensku. Tento raz zavítala do Nitry. V priebehu pol druha mesiaca si ju  v Ponitrianskom múzeu môžu navštíviť všetci priaznivci športu, hlavné, hokeja

„Slovenský hokej má za sebou už deväť dekád víťazstiev a prehier, počas ktorých sme na tvárach nielen hráčov videli slzy radosti z výhry i smútku z prehry. Nič z toho by však nebolo, keby slovenský hokej nemal za sebou tú najsilnejšiu oporu – fanúšikov. Fanúšikov, ktorí tých 90 rokov prežili spolu s ním. A práve oni sú dôvodom toho, že hokejové legendy opäť ožívajú,“ uvádzajú organizátori tejto veľmi zaujímavej výstavy – Slovenský zväz ľadového hokeja a SOŠV – Slovenské olympijské a športové múzeum.

Prízvukujú, že táto výstava pripomenie prostredníctvom textov „deväť“ míľnikov sprevádzajúcich formovanie a rozvoj ľadového hokeja na Slovensku. Súčasťou výstavy sú predmety dokumentujúce rozvoj a najvýznamnejšie úspechy slovenského hokeja ako, napríklad, olympijské medaily, poháre, taniere a medaily z majstrovstiev sveta, významné trofeje z domácich i medzinárodných súťaží, športová výstroj niektorých osobností ľadového hokeja od najstarších čias po súčasnosť.

Návštevníci výstavy uvidia množstvo vzácnych exponátov. Je tam, napríklad, medaila a tanier za 2. miesto na majstrovstvách sveta 2012, medaila Jozefa Golonku zo ZOH roku 1968, takmer celá výstroj legendárneho brankára Vladimíra Dzurillu, hokejka Jána Lašáka z MS 2003, dres Mariána Hossu a množstvo ďalších zaujímavých hokejových predmetov. Veľa zaujímavých a vzácnych exponátov si uvidia diváci na výstave „90 rokov slovenského hokeja“ v priestoroch Ponitrianskeho múzea.

Pripomenieme, že v Košiciach bola výstava návštevníkom prístupná od 1. mája do 30. júna tohto roka. Následne začala putovať po ďalších slovenských mestách – Poprad, Nitra, Topoľčany,  Liptovský Mikuláš, Brezno, Galanta atď. Priaznivcov športu bezpochyby zaujmú nielen medaily a poháre, ale aj historické exponáty: staršie hokejové dresy, korčule, rukavice, chrániče, ktoré sú už dnes raritnými kúskami.

Výstavu sprevádza aj fundovaný textový materiál. Pútavé texty, ktoré všetkým návštevníkom pripomenú symbolických deväť míľnikov slovenského hokeja, napísal renomovaný historik ľadového hokeja a dlhoročný spolupracovník Slovenského olympijského a športového múzea Ján Holko.

Táto veľmi zaujímavá a poučná výstava potrvá v Ponitrianskom múzeu v Nitre do 6. októbra.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj