Bratislava 5. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Twitter)

Za prítomnosti veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku, jeho excelencie Christopha Léonziho v pondelok v Novej budove SND slávnostne otvorili 6. ročník prehliadky filmov Be2Can

Na snímke veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzi

Úvodným filmom podujatia sústreďujúceho sa na filmy zaradené do hlavnej súťaže festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, sa stala komédia To musí byť nebo palestínskeho režiséra Eliu Suleimana. Snímka získala na festivale v Cannes zvláštne uznanie poroty a je i národným nominantom Palestíny na Oscara 2020. Diváci a diváčky ju večer mohli vidieť ešte pred jej svetovou premiérou. Vo filme o tom, čo je pre nás domov a čo ho definuje, sa režisér svojím svojráznym, ironickým a zároveň poetickým humorom nebojácne obúva do Palestíny, Francúzska i USA. „Je to film o človeku, ktorý žije v Paríži, ktorý má dom v Nazarete, žije v arabskom prostredí, má izraelský pas, ale je grékokatolík. Lepší mix si už ani neviem predstaviť a ten film je presne o tom. Definícia toho, kde je dnes moja a rovnako aj vaša kotva, nie je presná, je, ako hovoria ekonómovia, plávajúca. Väčšina filmov na tohtoročnom Be2Can bude práve o tom,“ povedal v úvode večera riaditeľ festivalu a distribučnej spoločnosti Film Europe Ivan Hronec.

V rámci ústrednej témy prehliadky, ktorou bude tento rok práve hľadanie domova a prekračovanie hraníc, na festivale uvedú aj víťaza Zlatého medveďa z aktuálneho MFF v Berlíne, film Synonymá Nadava Lapida či drámu Bedári režiséra Ladj Ly, ktorá dostala v Cannes Cenu poroty.

Druhou témou šiesteho Be2Can budú problémové deti. S tou pracujú napríklad bratia Jean-Pierre a Luc Dardennovci v snímke Mladý Ahmed, ktorá si z Cannes odniesla cenu za réžiu. „Mladý Ahmed, to je osemdesiat minút minuciózneho pohľadu na jeden malý problém, ktorý prerastá do veľkých sociálnych disproporcií. Je to film o mladom chalanovi, ktorý žije v Belgicku a ktorý sa radikalizuje, ale ten spôsob, akým sa radikalizuje, je na tom ten najkrajší…,“ poznamenal Hronec. Téme problémových detí sa bude venovať aj strhujúci debut Narušiteľ systému režisérky Nory Fingscheidt, ktorá si za svoju prvotinu vyslúžila na tohtoročnom Berlinale Strieborného medveďa, ale i čínska dráma Zbohom, synu režiséra Wang Siao-šuaja.

V slovenskej premiére na Be2Can uvedú drámu Pardon, nezastihli sme vás Kena Loacha o Rickym, ktorý sa pre svoju rodinu žijúcu na hranici chudoby rozhodne zapojiť do kuriérovej franšízy, avšak namiesto sľúbenej slobody uviazne v sieti predátorských praktík a zúfalý boj o finančné prežitie začne pomaly súdržnosť rodiny rozkladať. „Ken Loach je síce 83-ročný tvorca, ale dušou totálny mladík, človek, ktorý je schopný zaujať festivalové publikum všetkých generácií a jeho Pardon, nezastihli sme vás je krásna, dobrá a trpká sociálna dráma,“ uviedol Hronec. Organizátori festivalu režisérovi tento rok venovali aj samostatnú sekciu s názvom Chlieb a ruže Kena Loacha, ktorej súčasťou bude aj prednáška filmovej publicistky Viery Langerovej o filmoch a nazoroch nestora britskeého filmu.

Ďalšími výraznými filmami tohtoročnej prehliadky budú aj triler U zlatej rukavičky Fatiha Akina a drámy Antológia mesta duchov Denisa Côtého a Všetka moja láska Edwarda Bergera. „Na svete je 3500 filmových festivalov, v Európe sa točí skoro 1700 až 1800 filmov ročne, je nutné mať nejaký model, ako si vyberať to najkvalitnejšie. Prehliadka Be2Can nie je len o tom, aby ste vedeli, čo sa v Berlíne, Benátkach a Cannes hrá, je predovšetkým o tom, aby sme si všetci pripomenuli alebo uvedomili istú objektívnu kvalitu kinematografie,“ poznamenal Hronec.

Film má dnes podľa neho problém. „Film už nie je tým, čím bol pred desiatimi rokmi a rozhodne nie je tým, čím bol pred tridsiatimi rokmi. Stráca svoju spoločenskú funkciu, už nie je prvou voľbou pri audiovizuálnom umení. Kde má svoju pozíciu, svoje miesto a čím môže zaujať, keď už nie väčšinovú, tak aspoň tú ‘lepšiu‘ časť spoločnosti? Predovšetkým témou, ktorá musí byť natoľko aktuálna, že je identická s tým, čo spoločnosť aktuálne definuje ako to najpodstatnejšie. Všetky premiéry, ktoré Be2Can tento rok prináša, majú presne túto charakteristiku. Silná a aktuálna téma, ktorá hovorí k veci a ktorá sa veľmi presne snaží položiť otázku a niekedy sa na ňu snaží aj odpovedať,“ ozrejmil usporiadateľ festivalu.

O záverečnom filme prehliadky rozhodne, tak ako aj minulý rok, svojím hlasovaním študentská porota. Samotné premietania doplnia aj sprievodné podujatia, ktoré sa majú odohrávať v budove Film Europe a v Pisztoryho paláci. Okrem už spomínanej prednášky Viery Langerovej je v programe i diskusia k filmu Narušiteľ systému na tému Duša a jej problémy či debata so študentmi FTF VŠMU a s odborníkmi o festivalových ambíciách študentského filmu. Chýbať nebude ani okrúhly stôl Michala Havrana o hľadaní identity našitý na film Synonymá Nadava Lapida a priestor dostane tiež filmový kvíz s Lenkou Bednárovou a Martinom Staňom.

Bratislavská časť prehliadky Be2Can sa bude v kinách Lumiere, Mladosť, Film Europe a v Artkine za zrkadlom konať do 10. novembra. Po jej skončení premietnu vybrané filmy aj v ďalších slovenských mestách. Festival do 4. decembra zavíta aj do Martina, Nových Zámkov, Nitry, Serede, Liptovského Mikuláša, Popradu, Trnavy, Spišskej Novej Vsi, Prievidze, Košíc, Trenčína, Piešťan, Rimavskej Soboty, Dubnice nad Váhom a Ružomberka.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj