Varšava 18. marca 2019 (HSP/ukrinform.ru/Foto: Facebook)
 
Varšava sa už neobáva otvorenej agresie zo strany Moskvy, ale predsa sa bojí, že Rusko sa odhodlá na skryté nepriateľské kroky nízkej intenzity, na ktoré NATO nedokáže včas reagovať. Uviedol to expert Euroatlantickej spoločnosti vo Varšave, bývalý predstaviteľ Poľska v NATO Jerzy Nowak. Vysvetlil, že práve preto Poľsko chce, aby na jeho území pribudli ďalšie vojská a ťažká technika NATO

Na snímke Jerzy Nowak

„Nebezpečenstvom, ktoré hrozí trom pobaltským štátom a Poľsku, sú v súčasnosti paramilitaristické aktivity nízkej intenzity, číže hybridné konanie, ktoré môže zapríčiniť obmedzený konflikt na menšom pohraničnom území. V takomto prípade NATO nedokáže reagovať veľmi rýchlo a preto sa toho bojíme,“ zdôraznil Jerzy Nowak.
Podčiarkol, že v Poľsku vítajú a aj pociťujú prítomnosť vojsk NATO na svojom území, ale mnohí si myslia, že táto prítomnosť ešte stále zostáva skôr symbolická. Preto žiadajú poslať ďalšie jednotky a vojenskú techniku NATO do Poľska. Prezradil, že poľská diplomacia sa v súčasnosti koncentruje hlavne na dva základné smery.
„Po prvé, ide o aktívne lákanie jednotiek z iných členských krajín NATO, a nielen z USA do Poľska. Poľská diplomacia chce, aby sa na tom zúčastnili všetky krajiny Severoatlantickej aliancie. Po druhé, potrebujeme, aby NATO v určitom zmysle slova vzalo patronát nad Ukrajinou,“ uviedol bývalý poľský diplomat.
Priznal, že v priebehu najbližších 5 až 10 rokov Ukrajina nemá šancu stať sa členskou krajinou NATO, ale, podľa neho, Ukrajina má veľmi dobre šance, že sa s postupom času integruje do štruktúr Severoatlantickej aliancie.
„Ide o to, aby sa aj bez normatívnych aktov podarilo maximálne integrovať Ozbrojené sily Ukrajiny do štruktúr NATO, aby táto krajina aktívne získavala nebojovú pomoc a neskôr by mohla dostávať aj obranné letálne zbrane. Číže by sa mohla integrovať so Západom vo vojensko-politickom zmysle, meniť a reformovať krajinu znútra a robiť to tak, aby Západ neskôr uznal, že Ukrajina je tiež oblasť našich záujmov, a preto musíme urobiť všetko, aby sme ju obránili,“ povedal v závere expert Euroatlantickej spoločnosti vo Varšave, bývalý predstaviteľ Poľska v NATO Jerzy Nowak.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok V Poľsku vítajú prítomnosť vojsk NATO na svojom území a žiadajú poslať ďalšie jednotky a vojenskú techniku zobrazený najskôr Hlavné správy.