Varšava 19. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dpa-Sven Hoppe)
 
Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že Rusko by mohlo začať útok na Ukrajinu po spustení plynovodu Severný prúd-2. Podľa hlavy poľskej vlády môže nasledovať “eskalácia agresie” proti Kyjevu po tom, čo ukrajinský systém prepravy plynu prestane hrať “tak dôležitú úlohu” pre Moskvu

Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki

“Poznám pozíciu nemeckej vlády, že ide o podnikateľský projekt. Avšak na východ od rieky Odry tomu nikto neverí,” uviedla agentúra PAP slová Morawieckého.
Podľa poľského premiéra, Rusko “nič nezastaví pred napadnutím Kyjeva”.
Poznamenal, že ruská strana investuje prostriedky získané z predaja plynu do Európy za účelom modernizácie armády.
“Budete prekvapení tým, koho teraz budem citovať, ale Lenin raz povedal, že kapitalisti sú tak chamtiví, že “nám predajú lano, na ktorom ich budeme vešať,” povedal premiér.
V predvečer bolo oznámené, že Spojené štáty a Ukrajina sa dohodli, že budú spolupracovať proti Severnému prúdu-2.
 
V Kremli okomentovali výrok poľského premiéra o Severnom prúde 2
Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil výrok poľského premiéra o Severnom prúde 2 za nepodarený a zdôraznil, že tento projekt je pre Európu výhodný.
“Je to nepodarený výrok. Severný prúd 2 je výhodný z obchodného hľadiska a ekonomicky odôvodnený projekt. Pričom je ekonomicky atraktívny nielen pre dodávateľov, ale aj pre odberateľov tohto plynu v Európe, predovšetkým v Nemecku,” povedal Peskov novinárom.
Poznamenal, že spotreba plynu v Európe rastie. “Alternatívou ruského zemného plynu je skvapalnený plyn, vrátane amerického, avšak táto produkcia je značne drahšia,” zdôraznil Peskov.
“Podobné insinuacie, o ktorých ste hovorili, patria asi do kategórie pokusov o politizáciu tohto projektu. Viete, že výpadov proti nemu bolo veľa. Počujeme priame hrozby na adresu tohto projektu zo strany USA. Nie je to nič iné ako prejav nečestnej konkurencia a pokusu prinútiť Európanov kupovať nevýhodný a drahší americký plyn,” dodal prezidentov tlačový hovorca.
 
Príspevok V Poľsku vidia “hrozbu vojny” po spustení Severného prúdu-2. Kremeľ odpovedal zobrazený najskôr Hlavné správy.