Varšava 4. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Peter Morrison)

V Poľsku pribúdajú pro-life lekárne, ktoré odmietli predávať antikoncepčné pilulky, prezervatívy, či vnútromaternicové telieska

Ilustračné foto

“Máme ohlasy lekárnikov z celého Poľska, ktorí by chceli pracovať v takejto lekárni” hovorí Malgorzata Prusaková zo Združenia katolíckych lekárnikov Poľska, ktoré má asi dve stovky členov. Nie je to však veľa z celkového počtu asi 14 700 lekární v celom Poľsku, ale aj to stačí, aby sa upozornilo na danú vec.

Podľa denníka Gazeta Wyborcza síce nie je známy presný počet lekárnikov, ale podľa výskumu asi 15 % antikoncepciu nepredáva. Niekde je to tak, že lekáreň ju síce má na pulte, ale odmietne ju predať, a niekde ju lekáreň ani vôbec nemá.

Kontroverznou sa stáva otázka uplatnenia klauzuly svedomia pre lekárnikov. Zákon o farmaceutickom práve nespomína, že lekárnik môže použiť klauzulu svedomia. “Nie je však ani napísané, aby nemohol využiť takéto právo,” namieta Prusaková. “Lekárnik môže odmietnuť predávať antikoncepciu, keďže ústava zaručuje slobodu svedomia a náboženského vyznania pre každého občana, tiež pri povolaní lekárnika.”

Poľská vláda v polovici februára ohlásila, že chce obmedziť voľný predaj antikoncepčných tabletiek typu “deň potom”, aby boli len na recept. Vyvolalo to protesty feministiek, ktoré ešte na jeseň dokázali mohutnými demonštráciami donútiť vládu stiahnuť návrh úplného zákazu interrupcií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.