Poľsko 21. februára 2018 (HSP/Foto:Flickr)

Čoraz viac Poliakov si uvedomuje, ako je poľské ovzdušie znečistené, a tak prekvitá obchod s výrobkami proti smogu. Predajcovia ponúkajú rôznofarebné rúška a ochranné kozmetické prostriedky, informuje iRozhlas.cz
Ilustračné foto

Kvôli vážnym problémom so smogom sa v Poľsku začalo hovoriť o prostriedkoch na ochranu dýchacích ciest ako o módnych doplnkoch. Na internete nájdete šatky s chytľavými názvami, ako napríklad City, Techno alebo Bandit Scarf.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie leží v Poľsku 30 z 50 najviac znečistených miest v Európskej únii. Magda, ktorá jazdí každý deň na bicykli si už pred rokmi všimla, že s ovzduším niečo nie je v poriadku. „V niektorých častiach mesta som skoro nemohla dýchať,“ hovorí mladá žena, ktorá trpí závratmi a bolesťami hlavy – smogovými symptómami, pred ktorými majú chrániť masky s vymeniteľnými filtrami. Vo svojom obchode Magda ponúka výrobky v cene od 25 do 40 eur.
Podľa Piotra Siergieje zo zväzu Polski Alarm Smogowy zomrie predčasne v dôsledku smogu tisíce Poliakov. Poľsko je v rámci EÚ premiantom predovšetkým vo vypúšťaní rakovinotvorných látok. Hlavným pôvodcom znečistenia je druhoradé uhlie a zastaralé pece.
Organizácia, ktorá zahájila osvetovú kampaň v kine upozorňuje, že milióny ľudí ešte stále kúria v starých kotloch. „Podarilo sa nám zvýšiť povedomie ľudí,“ hovorí Siergiej.

Ako potvrdzuje Magda tak sa obchodu s produktami proti smogu darí. „V dňoch, kedy je vyhlásený smogový poplach, prichádza kupovať rúška obzvlášť veľa ľudí,” dodáva.
Varovania pred koncentráciou jemného prachu prenášajú z najbližších meracích staníc novo vyvinuté aplikácie, ktoré pred znečistením vzduchu varujú krátkymi textovými správami.

Dopyt rastie
Rastúci dopyt po výrobkoch proti smogu zaregistrovali aj poľské lekárne.
Dopyt je aj po čističkách vzduchu. Obyvatelia Krakowa si dokonca môžu objednať tím, ktorí meria hodnoty prachu v bytoch a kanceláriách. Niekoľko výrobcov dokonca ponúka aj krém orti vráskam a starnutiu, ktoré vraj spôsobuje aj smog.
Protismogový aktivista Siergiej však hovorí, že krémy a tableta nemajú zmysel, no zdôrazňuje, že rúška zmysel majú. Odfiltrujú až 99% škodlivín. Lekári ale varujú, že malým deťom sa nasadzovať nesmú, pretože by sa mohli zadusiť.
Podľa Siergieja musí vláda začať jednať a zaviesť dlho sľubované normy kvality uhlia. Magda naopak predpokladá, že protismogové rúška sa už čoskoro stanú v Poľsku bežnou súčasťou dňa.

Obmedzenie dopravy v Nitre
Znečistenie ovzdušia sa netýka len Poľska ale aj našej krajiny. Portál  Tvnoviny.sk informuje, že v Nitre je tak znečistené ovzdušie, že úrady vyzvali na obmedzenie dopravy.
V posledných dňoch namerali monitorovacie stanice zvýšenú koncentráciu znečisťujúcich látok. Obyvateľov mesta preto vyzval Okresný úrad na obmedzenie individuálnej automobilovej dopravy a zároveň, aby uprednostňovali hromadnú autobusovú dopravu.
Aktuálne zlé podmienky v Nitre súvisia s nepriaznivým počasím, kedy pretrvávajú nízke teploty a bezvetrie. Okresný úrad informoval, že vzhľadom na predpoveď počasia rozhodli o začatí uplatňovania opatrení v zmysle akčného plánu.