Varšava 22. februára (SITA/AP/HSP/Foto:Montana🕊Agent Applebutt Twitter)
 
Poľskí prokurátori obvinili prvého z troch mužov, ktorí v Gdansku strhli sochu zosnulého kňaza, voči ktorému sa začali hromadiť obvinenia, že sexuálne zneužíval mladistvých. Muža obvinili z neúctivého zaobchádzania s pamätníkom a jeho poškodenia, uviedla hovorkyňa gdanskej regionálnej prokuratúry Grazyna Wawryniuk

Na snímke aktivista zhadzuje sochu Henryka Jankowského

Ak muža odsúdia, hrozí mu až päť rokov väzenia. Predpokladá sa, že rovnaké obvinenia vznesú aj voči ďalším dvom mužom, ktorí s obvineným sochu zhodili.
Trojica pricestovala do Gdansku z Varšavy a sochu Henryka Jankowského strhla vo štvrtok nadránom. Protestovali tak proti zlyhaniu poľskej katolíckej cirkvi pri riešení sexuálneho zneužívania zo strany duchovenstva.
Poľská nadácia, ktorá zastupuje obete sexuálneho zneužívania, tento týždeň odovzdala pápežovi Františkovi správu, v ktorej popisuje obvinenia, že v Jankowského fare prespávali neplnoletí chlapci, ktorí od neho dostávali darčeky a peniaze. Vyšetrovanie obvinení voči kňazovi ukončili v roku 2003 po tom, čo odborníci rozhodli, že nenašli žiadne stopy sexuálneho správania sa voči chlapcom. Jankowského v ostatnom období v poľských médiách obvinilo zo sexuálneho obťažovania v mladosti viacero ľudí.
Jankowski bol prominentným kňazom a členom hnutia Solidarita. Zomrel v roku 2010.
 
Príspevok V Poľsku obvinili muža zo zhodenia sochy kňaza zobrazený najskôr Hlavné správy.