Poľsko 13. júna 2019 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Cukríky „Božie krówki”, vyhrievané spovednice, aplikácie pre telefóny, ružence z kryštálov a ekologické liturgické rúcha – to sú niektoré zaujímavosti 20. jubilejného veľtrhu Sacroexpo, ktorý prebiehal v poľskom meste Kielce od 10. do 12. júna. Medzinárodná výstava staviteľstva kostolov, ich vybavenia, sakrálneho umenia a devocionálií je najdôležitejšou udalosťou sakrálneho priemyslu v Európe

Ilustračné foto

U návštevníkov je veľmi obľúbená aplikácia do mobilného telefónu, ktorá ukazuje, kde sa práve slávi svätá omša. „Je to veľmi pohodlné riešenie. V nedeľu často cestujem s rodinou, takže je to dobrý pomocník“ – hovorí Krzysztof Kszczon, jeden z návštevníkov veľtrhu.

Počas veľtrhu sa konali okrem iného aj knižné premiéry i zaujímavé konferencie. Konferencia Dialógy o umení v utorok 11. júna bola veľmi zaujímavá. Jej hosťami boli svetoznámy mozaikár Aleksander Kornuchow, jeden z najznámejších skladateľov barokovej hudby Maciej Bornus-Szczyciński a maliar a umelecký kritik Tadeusz Boruta.

Na predajnej výstave boli prítomné aj cestovné kancelárie. Medzi ich najobľúbenejšie destinácie v súčasnosti patria krajiny: Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan. V rámci veľtrhu ste mohli vidieť napríklad ružence, z ktorých najdrahšie boli vyrobené z kryštálov Swarovski a jantáru. Boli tam aj ružence z exotického dreva, akým je eben. Najodolnejšie a nezničiteľné by mali byť vystavené ružence zo semienok palmy salwag.

Vedomosti o náboženstve, Svätom písme a Cirkvi je možné si rozšíriť napríklad hraním vzdelávacích a kartových hier, ktoré na veľtrhu rovnako nechýbali. Citáty svätých je možné sa naučiť jedením „krowiek“.Na obale každého cukríka je vytlačená myšlienka svätca. „Nájdeme tam všetko bohatstvo svätcov Cirkvi, počnúc vtipmi Jána XXIII., ktorý bol pravdepodobne najvtipnejším svätcom,“ hovorí Ala Kosakowska zo spoločnosti Božie krówki.

V stánkoch ste sa mohli dozvedieť aj o aktuálnych trendoch v liturgickom oblečení. Medzi liturgickými rúchami sú čoraz populárnejšie ornáty stredovekého strihu. Vyžadujú si ale viac manuálnej práce, vzory sú vyšívané a tkaniny sú prirodzenejšie. Medzi návštevníkmi sú vždy populárne aj ikony, vitráže a maľby. Tento rok dokonca z motýlích krídel (Zdroje: E-kai / Katolícke noviny).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj