Varšava 2. novembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
V Poľsku narastá nervozita. Napriek tomu, že už tradične vzťahy medzi Ukrajincami a Poliakmi nie sú najlepšie, Poľsko predsa potrebuje Ukrajincov: statisíce ukrajinských gastarbeiterov pracujú u nášho severného suseda. Lacná a dosť kvalifikovaná pracovná sila z východu dobre podporuje poľské hospodárstvo. Ale časy sa menia…

Ilustračné foto

Poľskí experti a média bijú na poplach: stále viac ukrajinských gastarbeiterov „mení adresu“ a za prácou odchádza do susedného Česka a Slovenska. Navyše je tu hrozba, že Nemecko môže otvoriť svoj pracovný trh pre ľudí, ktorí nežijú v krajinách Európskej únie. Poľskí odborníci spočítali, že v tomto prípade z Poľska môže odísť približne 59 percent ukrajinských gastarbeiterov – takmer dve tretiny.
„Je to veľká hrozba pre poľskú ekonomiku. O 2-3 mesiace môže narasť nedostatok pracovnej sily od 165-tisíc po pól milióna ľudí,“ uviedol Krzysztof Inglot, prezident spoločnosti Personnel Service, ktorá sa zaoberá zamestnaním občanov Ukrajiny v Poľsku. Podčiarkol, že stále viac Ukrajincov odchádza pracovať do Česka a na Slovensko, kde im ponúkajú lepšie pracovné podmienky a vyššie mzdy.
Poľské média uvádzajú, že Ukrajinci sa stali hlavnou lacnou pracovnou silou v Európskej únie. Iba za sedem mesiacov tohto roku ukrajinskí gastarbeiteri poslali domov vyše 6,3 miliardy dolárov. Ukrajinskí pracovní migranti preníkajú aj do iných krajín Európskej únie. Napríklad, v porovnaní s poslednými rokmi, počet ukrajinských gastarbeiterov v Estónsku sa zvýšil vyše desaťnásobne.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V Poľsku bijú na poplach: Ukrajinskí gastarbeiteri odchádzajú do Česka a na Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.