New York 14. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Elaine Thompson)

Pri skúmaní vzoriek pôdy objavili americkí vedci novú triedu antibiotík, ktoré dokážu zničiť baktérie doteraz odolné voči liekom
Ilustračné foto

Dr. Sean Brady a jeho kolegovia z Rockefellerovej univerzity v New Yorku analyzovali DNA z viac ako 1000 vzoriek pôdy a našli novú látku proti baktériám, ktorá napáda ich kľúčovú časť bunkovej steny a voči ktorej si nedokázali vyvinúť rezistenciu v laboratórnych podmienkach.
Takto sa novému antibiotiku podarilo zničiť kožné infekcie odolné voči liekom pre zvieratá. Táto úplne nová trieda antibiotik sa nazýva malacidíny (metagenomové kyslé lipopeptidové antibiotiká-cidíny).
“Malacidíny sú účinné proti rezistentným patogénom, sterilizujú kožné infekcie Staphylococcus aureus rezistentné na meticilín (MRSA) v modeli zvieraťa,” uviedli výskumníci v štúdii v časopise Nature Microbiology.
“Po 24 aj 72 hodinách po infekcii liečba malacidínom neviedla k žiadnym pozorovaným bakteriálnym bremenám v ranách,” konštatuje Brady. “Malacidíny nevykazovali žiadnu významnú toxicitu ani proti bunkám cicavcov pri najvyšších testovaných koncentráciách.”
Po prvýkrát za 30 rokov sa tak objavil nový typ antibiotika nachádzajúci sa medzi nečistotami v pôde. Pôda sa považuje za dobrý zdroj antibiotík, pretože jej nízky obsah živín prinúti rôzne druhy baktérií bojovať proti sebe navzájom na prežitie, čo ich robí “silnejšími”.
Pri testovaní na kožných infekciách MRSA u potkanov neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, čo dáva výskumníkom nádej, že môžu objaviť netoxickú alternatívu k súčasným antibiotikám.
Vedci ďalej skúmajú vlastnosti malacidínu ako možnej odolnosti pri liečbe ľudských infekcií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.