Pittsburgh 10. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexandra Wimley/Pittsburgh Post-Gazette via AP)
 
Takmer dva týždne po masovej streľbe v synagóge v americkom Pittsburgu sa v piatok v tomto meste konala tichá spomienka a pochod na pamiatku 11 obetí. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke účastníci počas minúty ticha v Point State Parku v centre Pittsburghu

Medzi niekoľkými stovkami účastníkov boli aj rabíni troch kongregácií, ktorých členovia prišli v osudný deň – 27. októbra – na obradoch v Synagóge stromu života. Na smútočnom podujatí sa zúčastnil aj herec Michael Keaton, ktorý ho označil “zhromaždenie sústrasti, jednoty a lásky”. Prítomný bol aj rabín Synagógy stromu života Jeffrey Myers, ktorý útok prežil a následne pochovával jeho obete.
Páchateľom útoku bol 46-ročný vodič kamiónu Robert Bowers, ktorý už bol medzičasom obvinený.
Medzi bodmi obvinenia figuruje aj vražda a náboženská neznášanlivosť. Prokuratúra už vopred oznámila, že bude pre Bowersa žiadať trest smrti. Podľa úradov išlo o najhrozivejší útok namierený proti Židom v americkej histórii. Bowers pred súdom nepriznal vinu.
Bowers ozbrojený strelnou zbraňou zaútočil v pittsburskej Synagóge stromu života, kde sa práve konal obrad. Motív konania útočníka, ktorého zadržala polícia, nie je úplne jasný, ide však o používateľa internetovej stránky obľúbenej medzi pravicovými extrémistami.
 
Príspevok V Pittsburgu si pripomenuli obete útoku v synagóge zobrazený najskôr Hlavné správy.