Bratislava 13. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – František Iván)

V piatok sa v Košiciach začne 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Podujatie otvorí anglicko-americký film Stan a Ollie (2018) Jona S. Bairda

Ilustračné foto: na snímke logo Art Film Festu

„Úvodný film je vždy taká ošemetná záležitosť, lebo ním nejakým spôsobom divákov naladíte alebo ich tak nejako popudíte. Iné festivaly si s tým hlavu nerobia, uvádzajú rôzne filmy, ktoré vyjdú, ktoré nevyjdú… My sa vždy potešíme, keď sa nám podarí nájsť dobrú, inteligentnú komédiu, ktorá má presah. Tento rok mám osobne pocit, že sa mi to podarilo,“ povedal pre agentúru SITA umelecký riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.

Stan a Ollie je hraný film o Stanovi Laurelovi a Oliverovi Hardym zachytávajúci záverečnú životnú epochu dvoch geniálnych komikov. V snímke sa v hlavných úlohách predstavia Steve Coogan a John C. Reilly.

Art Film Fest ponúkne do soboty 22. júna spolu 152 filmov, z toho 110 celovečerných. Rozdelené budú do štrnástich programových sekcií. Výber z novej európskej kinematografie a snímky z ďalších častí sveta prinesú sekcie Okolo sveta a Európske zákutia, filmy strednej a východnej Európy, ktoré si podľa organizátorov festivalu zaslúžia divácku pozornosť, premietnu v sekcii Susedia online.

Snímky z tohtoročných festivalov Berlinale a Cannes predstaví sekcia Be2Can Starter, nezávislé americké filmy sekcia American Indies, snímky o umení vo výbere amerických kritikov sekcia Variety Select: Art Films a tituly z ázijskej produkcie sekcia Prísľuby z východu. Mimoriadne silná bude tento rok na festivale sekcia Slovenská sezóna. Tá spolu prinesie až 16 filmov, z toho deväť v premiére. Priestor na festivale dostane aj režisér Marko Škop.

Známy tvorca uvedie v samostatnej sekcii výber filmov, ktoré výrazne ovplyvnili jeho život a tvorbu. Program napokon doplnia aj tradičné sekcie Nočná prehliadka, Láska & anarchia či Filmy pre deti. V hlavnej Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa predstaví 12 snímok, v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov zas o prvenstvo zabojuje 37 titulov.

Naprieč všetkými sekciami festival tentoraz prinesie i niekoľko snímok, pre ktoré je príznačná fúzia viacerých žánrov. Diváci a diváčky Art Film Festu budú môcť vidieť napríklad snímku Nikdy nezostarnú (2018) Petra Jacksona, muzikálový film Obdobie diabla (2018) režiséra Lava Diaza či iránsky antiutopistický detektívny horor Invázia (2017) režiséra Shahrama Mokriho. V sekcii Nočná prehliadka si zas budú môcť vychutnať westernový horor Vietor (2018) Emmy Tammi a jednu z festivalových nocí osvieži aj novozélandský film Mega Time Squad (2018) režiséra Tima van Dammena.

Špeciálnu radosť má Nágel podľa vlastných slov z kórejského filmu Parazit (2019) režiséra Bonga Joon-Hoa, ktorý získal len pred tromi týždňami Zlatú palmu v Cannes. „To je mimoriadna vec. Bolo šťastie, že sa ten film podarilo českému distribútorovi kúpiť, keďže ocenenie získal len nedávno,“ zdôraznil. Milan Lasica sa zas teší na slovenské snímky. „Rád by som videl niekoľko nových slovenských filmov, lebo slovenská kinematografia sa obrodzuje. To nás veľmi teší a sme veľmi radi, že aj my na Art Filme to môžeme zaznamenať. Bolo by dobré, keby takto vyvstal z popola aj divácky záujem o slovenské filmy,“ vyjadril sa herec a humorista.

Festival bude i tentoraz hostiť niekoľko významných osobností slovenského, ale aj európskeho filmu, pričom niektorých z nich aj ocení. Hercovu misiu si odnesú Roman Luknár a Jiří Lábus, cena Zlatá kamera poputuje do rúk maďarskému filmárovi Kornélovi Mundruczóvi a Cenu prezidenta festivalu odovzdá Milan Lasica do rúk Štefanovi Kvietikovi.

Okrem bohatej filmovej nádielky si organizátori festivalu pripravili pre návštevníkov a návštevníčky aj pestrý sprievodný program vrátane koncertov či výstav. Počas festivalu vystúpi speváčka, herečka a spisovateľka Dorota Nvotová, ktorá predvedie skladby z albumu More (2018), skupina Chiki liki tu-a a DJ Mizzi – herec Marián Mitaš – ktorý si vezme pod patronát piatkovú párty. Maliar Laco Teren vo Východoslovenskej galérii predstaví prierez svojej tvorby v rámci výstavy Putujúce duše.

V Galérii Alfa zase výstava 1989 – Zamatová nežná, na ktorej sa podieľa aj České centrum, predstaví návštevníkom a návštevníčkam fotografie slovenských a českých fotografov zachytávajúce najzaujímavejšie momenty obdobia Nežnej revolúcie. Módna prehliadka na košickej Hlavnej ulici s názvom Spirit Hlavná: Fashion Meets Art Film Fest ponúkne zas jedinečné spojenie domácej módy, živej hudby a niekoľkých známych tvárí. Organizátori nezabudli ani na najmenších divákov a diváčky, pre ktorých si okrem projekcií pripravili aj TV RIK uvádza: Zábavná show Sníčka Huga. Tento program deti zavedie na zábavnú cestu plnú piesní a tanca, ktorá ich naučí slušnému správaniu, priblíži im časti ľudského tela a mnoho iného.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj