Washington 28. februára 2019 (HSP/RusVesna/Foto:Flickr)
 
Portál RusVesna informuje o slovách amerického experta Marka Espera z americkej vojenskej rozviedky. Esper uviedol, že modernizácia ruskej armády bude kulminovať v roku 2028, čínska modernizácia vyvrcholí v roku 2030. Američania však budú mať podľa Espera stále náskok približne 10 rokov pred Rusmi a Číňanmi. Odkiaľ pramení Esperova istota o americkom náskoku bližšie Esper neuviedol

Na snímke Mark Esper

Podľa Marka Espera, pokiaľ Američania desaťročia bránili demokraciu, ľudské práva a prosperitu na Blízkom východe, Rusko a Čína modernizovali svoje sily a pripravovali sa na ohrozenie západných civilizačných hodnôt. Mierové a protiteroristické aktivity USA v Afganistane a Iraku zviazali čiastočne Američanom ruky, takže americká armáda stratila časť svojho technologického náskoku pred Ruskom a Čínou.
Američania musia vykonať veľkú modernizáciu svojích zbraní a zbraňových systémov. Americká armáda má stále v bojovom nasadení zbrane staršie ako 40 rokov, ktoré síce postačujú na presadzovanie demokracie v Iraku a Sýrii, v prípadnom konflikte s Ruskom a Čínou by však tieto zbrane už neboli efektívne.
Minulý rok Američania do vojenského rozpočtu vrazili 644 miliárd USD, americký vojenský rozpočet prevyšuje vojenský rozpočet všetkých krajín na svete. Americké zbrane sú často predražené a vykazujú vysokú poruchovosť. Na druhom mieste sa umiestnila Saudská Arábia, ktorá však stále nedokáže poraziť Houthiov v Jemene, tí bojujú so starými sovietskymi zbraňami. Tretí najväčší rozpočet pre armádu má Čína, Rusko je na štvrtom mieste. Ruský vojenský rozpočet však prevyšuje objemy, ktoré do výzbroje vkladajú jednotlivé európske krajiny. Ruský rozpočet je však nižší ako spojený rozpočet krajín NATO.
Príspevok V Pentagone informovali, kedy bude ruská armáda na vrchole svojej moci zobrazený najskôr Hlavné správy.