Kolombo 7. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sinan Hussain)
 
Maldivská demokratická strana, ktorú podporuje súčasný prezident Ibráhím Muhammad Sulih, podľa predbežných výsledkov vyhrala sobotňajšie parlamentné voľby a v 87-člennom parlamente získa zrejme 60 kresiel. Informovali o tom agentúry AP a DPA

Na snímke člen volebnej komisie ráta hlasovacie lístky po uzatvorení volebných miestností

Hlavnými súperiacimi politickými subjektmi vo voľbách boli Maldivská demokratická strana (MDP), na ktorej čele stojí bývalý prezident republiky Muhammad Našíd (2008-12), a opozičná koalícia vedená niekdajším prezidentom Abdalláhom Jamínom (2013-18).
Ak sa potvrdia predbežné výsledky, bude to prvýkrát od roku 2008, čo jediná strana získa väčšinu v parlamente. Ako pripomenula AP, v roku 2008 sa táto juhoázijská krajina, ležiaca v Indickom oceáne, stala po desaťročiach autokratickej vlády demokratickým štátom.
Muhammad Našíd bol na Maldivách prvým demokratickým zvoleným lídrom po tom, čo bol v krajine v roku 2008 zavedený pluralitný politický systém. Počas vlády bývalého prezidenta Abdalláha Jamína (2013-18), ktorý dal uväzniť mnohých svojich politických súperov, sa Našíd takisto ocitol vo väzení.
Abdalláha Jamína vo februári zadržali pre obvinenia z korupcie. Z väzby bol prepustený minulý týždeň.Sulih, ktorý vlani v septembri nečakane porazil Jamína v prezidentským voľbách, vyzval voličov, aby sa zúčastnili na hlasovaní a umožnili tak implementáciu reforiem v oblasti súdnictva a ekonomiky.
“Ukázali ste, že sa nechcete vrátiť k rozkrádaniu a korupcii. V tejto vláde nebude nijaké miesto pre zlodejstvá. Každý, kto má takéto úmysly, by mal odstúpiť,” vyhlásil Sulih pred svojimi podporovateľmi. Jeho cieľom je najmä boj proti korupcii a posilnenie demokratických inštitúcií.
Svoj hlas mohlo vo voľbách odovzdať dovedna 264.000 oprávnených voličov. Tí si mohli vybrať z 386 kandidátov.
Volebná účasť dosiahla viac než 78 percent. Oficiálne výsledky by mala volebná komisia oznámiť v nedeľu popoludní. Konečné výsledky však budú známe až 12. apríla, keď sa spočítajú i hlasovacie lístky zo zámorských oblastí z Británie, Indie, Malajzie a Srí Lanky.
 
Príspevok V parlamentných voľbách zrejme zvíťazila Maldivská demokratická strana zobrazený najskôr Hlavné správy.