Kodaň 5. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix)

V stredajších dánskych parlamentných voľbách pomerne pohodlným rozdielom zvíťazili opoziční Sociálni demokrati pod vedením Mette Frederiksen. Ukazujú to odhady volebných výsledkov, ktoré tesne po zatvorení volebných miestností zverejnili dánske televízie

Na snímke Mette Frederiksen

Sociálni demokrati podľa nich získali 25,3 percenta hlasov a hladko porazili vládnucu liberálnu stredopravú stranu Venstre (v preklade Ľavica) premiéra Larsa Lokkeho Rasmussena. Hlavným porazeným volieb vyzerá byť ešte nedávno obávaná antiimigrantská a nacionalistická Dánska ľudová strana. Tá podľa odhadov volebných výsledkov získala len 9,8 % hlasov, pričom v posledných parlamentných voľbách získala ešte 21,1 % hlasov a skončila druhá.

Sociálni demokrati sa pred voľbami rázne vymedzili voči imigrácii a v tejto téme si budú zrejme lepšie rozumieť skôr s nacionalistickými stranami ako Dánska ľudová strana alebo Rázny smer (Stram Kurs), než so svojimi tradičnými ľavicovými spojencami. Preto je v hre aj možnosť, o ktorej sociálni demokrati často hovorili aj pred voľbami, a síce, že budú vládnuť sami, a budú vytvárať len príležitostné spojenectvá s ostatnými parlamentnými stranami.

Podľa politiológov sa v takomto prípade pri otázkach ako imigrácia či posilňovanie dánskej identity budú spájať s nacionalistami, a pri ekonomických otázkach zas s ľavicovými stranami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj