Bratislava 6. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček vystúpi dnes na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky počas ôsmeho rokovacieho dňa poslednej tohtoročnej schôdze parlamentu

Na snímke predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček

Urobí tak po tom, čo Danko 14. novembra vystúpil v Rokovacej sále Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR k 100. výročiu 1. zasadnutia Revolučného národného zhromaždenia v Prahe.
Danko vtedy zdôraznil, že pred budúcoročnými voľbami do europarlamentu je dôležité ukázať jednotu Čechov a Slovákov. Predseda NR SR ako prvý slovenský politik vystúpil v českom parlamente v čase, keď Slováci a Česi bilancujú storočnicu spolunažívania. “Prešli sme neľahkou cestou. Máme výnimočné skúsenosti z budovania spoločného štátu. Za najcennejšie však považujem to, že sme získali jeden druhého,” povedal.
Rovnako poukázal na to, že vzťahy Českej republiky a Slovenskej republiky sú úprimné a prirodzené, no nerodili sa ľahko. “Slováci, Česi, Moravania a Slezania sú výnimoční. Zlá skúsenosť Čechov s germanizáciou a Slovákov s maďarizáciou vyústila do založenia nášho spoločného štátu v roku 1918,” povedal Danko. „Naše národy sú dobrosrdečné a preferujeme konštruktívny dialóg,” poznamenal. Zároveň uviedol, že by bol rád, keby sme neprerušili jazykovú príbuznosť. “Aby sa aj naše deti vedeli navzájom dohovoriť bez tlmočníka, ako brat s bratom,” povedal.
Poslanci budú po 17. hodine voliť troch členov Rady pre vysielanie a retransmisiu. Uskutoční sa opakovaná voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa a opakovaná voľba štyroch členov Rady Slovenského pozemkového fondu. Rovnako budú voliť aj kandidátov na členov disciplinárnych senátov.
 
Príspevok V parlamente vystúpi predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Vondráček zobrazený najskôr Hlavné správy.