V Paríži pokračujú protivládne protesty; zadržali takmer 280 ľudí

Paríž 8. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
 
Francúzska polícia zadržala 278 ľudí v súvislosti protivládnymi protestmi, ktoré sa konajú v Paríži už tretiu sobotu po sebe. Mnohí spomedzi zadržaných sú podozriví z toho, že sa chystali páchať akty násilia a vandalizmu, informovala tlačová agentúra DPA

Na snímke policajti blokujú demonštrantov z tzv. hnutia žltých viest

Stovky protestujúcich v charakteristických žltých výstražných vestách sa začali v ranných hodinách schádzať v blízkosti parížskeho Víťazného oblúka, ktorý bol minulý týždeň epicentrom násilných potýčok s bezpečnostnými zložkami. Tie tentoraz zmobilizovali v celom Francúzsku približne 89.000 svojich príslušníkov – z toho 8000 v samotnom Paríži. Prvýkrát v rámci prebiehajúcej protestnej vlny budú nasadené aj obrnené vozidlá žandárstva.
Počas minulého víkendu demonštranti v Paríži podpaľovali zaparkované autá, rozbíjali výklady a ničili pamiatky. Zranenia utrpelo najmenej 100 ľudí.
Polícia v Paríži zastavuje chodcov a kontroluje im tašky či batohy. Stanice metra v centre mesta sú mimo prevádzky. Zatvorené zostali aj mnohé obchody, zatiaľ čo iné majú zadebnené výklady. Prísne bezpečnostné opatrenia sú súčasťou snahy francúzskej vlády zabrániť ďalšiemu vypuknutiu násilia počas očakávaných protivládnych protestov.
Prívrženci hnutia “žltých viest” začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaným vládou prezidenta Emmanuela Macrona. Protesty však postupne prerástli do násilností, ktoré sú najhoršie od roku 1968.
 
Polícia použila proti “žltým vestám” slzotvorný plyn
Francúzska poriadková polícia použila slzotvorný plyn proti skupine demonštrantov v Paríži, ktorí sa pokúsili priblížiť k prezidentskému palácu. Policajti sa tiež snažili protestujúcich donútiť k ústupu pomocou štítov, informovala tlačová agentúra AP.
Protestné zhromaždenia sa konajú aj v ďalších častiach Paríža, zatiaľ sú však prevažne pokojné a nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo opakovať násilie a výtržnosti z minulého víkendu.
Podľa policajného odhadu, ktorý priniesla agentúra AFP, sa v oblasti Avenue des Champs-Élysées zhromaždilo približne 1500 demonštrantov.
Stanice metra v centre mesta sú mimo prevádzky. Zatvorené zostali aj mnohé obchody, zatiaľ čo iné majú zadebnené výklady. Z tých istých dôvodov sú verejnosti neprístupné Eiffelova veža, ako ani Louvre a ďalšie parížske múzeá.
 
Príspevok V Paríži pokračujú protivládne protesty; zadržali takmer 280 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)